KAYSERİ Y.H.T’Yİ ÇOKTAN HAKEDEN METROPOL BİR KENTTİR

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker Yüksek Hızlı Trenle ilgili basın açıklamasında bulundu. Açıklamasında YHT’nin çağımızın en güvenli taşımacılık aracı olduğunu  belirten Peker ‘Kayseri YHT’yi çoktan hak eden metropol bir kenttir.’ dedi.

 

Yaptığı açıklamada güvenli rahat ve ucuz yolculuğun Yüksek Hızlı Trenle olacağını vurgulayan Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker;  “Ülkemizde Son yıllarda süratle devam eden Yüksek Hızlı Tren Projelerinin  arasına Antalya Eskişehir Ve Antalya Kayseri arası dahil edilmiştir. Proje ve zemin etüdü yapılması hızla devam etmektedir. Üç metropol kent arasındaki yolcu taşımacılığı daha kısa sürede yapılacaktır. Projenin tamamı yüksek bir rakama tekamül etmektedir. 11,5 milyar dolarlık bir yatırım gerektiren projeyi yapmayı bırak gündeme bile getirmek büyük bir olay olmuştur.

Yapılan, projesi devam eden ve projesi taslak halinde olan Türkiye’deki tüm hızlı tren ağlarının yapılması için gereken pata 55 milyar dolar civarındadır bu yüksek bir rakamdır. Emeği geçen herkese Başta Ulaştırma Bakanımıza Teşekkür ederim. Buna ilaveten Yerköy Kayseri Hattı Yüksek Hızlı Tren Hattı tamamlandığında Ankara’ya ulaşım daha kısa sürede ve daha az maliyetle yapılacağından Kayseri halkı rahat,ucuz ve konforlu bir yolculuk yapacaktır. Sendika Genel Merkezi olarak  edindiğimiz  bilgiye göre, Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri arasında da saatte 200 km hıza uygun olarak, hızlı demiryolu projesi tamamlandığında her yıl ortalama 4,5 milyon yolcu ve 10 milyon ton yük taşınacağı öğrenildi. 642 km’lik bir uzunluğa sahip tren yolunda güzergâhların Kayseri-Nevşehir arası 41 kilometre, Nevşehir-Aksaray arası 110 kilometre, Aksaray-Konya arası 148 kilometre, Konya-Seydişehir arası 91 kilometre, Seydişehir-Manavgat arası 98 kilometre, Manavgat-Alanya arası 57 kilometre, Manavgat-Antalya arası ise 97 kilometre olacağı, proje tamamlandığında bölge için çok önemli olan yük taşımacılığı da gerçekleştirileceği belirtildi.” dedi.

 

MESAFELER KISALACAK  VE ANKARA-ANTALYA ARASI 3 SAAT OLACAK

Peker hızlı tren projelerinin maliyetlerinin büyük projeler olduğunu belirtirken; “Projenin tahmini yapım bedeli 11.5 milyar lira olacak. Tamamlandığında her yıl ortalama 4.3 milyon yolcu taşınması tahmin ediliyor. Projenin Seydişehir açısından önemi ise, Seydişehir-Antalya arasında 85-90 kilometrelik bir hat yapılacak, yani Seydişehir’den binen bir yolcu hızlı trenle Antalya bölgesine 25 ile 35 dakika arasında ulaşabilecek. Ayrıca Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri hızlı demiryolu tamamlandığında Antalya-İstanbul seyahat süresi 4.5 saat, Antalya-Ankara arasının ise 3 saat olacağı öğrenildi. Bir taraftan Güneye ulaşacak Bir taraftan da Ankara Eskişehir Ve İstanbul’a kadar uzanacak Demir ağlar  Ülkemizi Ve Kayserimizi Daha yaşanabilir yerler yapacaktır.” ifadelerini kullandı. -SELMA KÖSEDAĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.