KAYSERİ, YETİME SAHİP ÇIKIYOR


Milli Eğitim Bakanlığı ve İnsani Yardım Vakfı(İHH)’nın protokolü çerçevesinde okullarda yürütülen “Her Sınıfın Bir Yetim kardeşi Var” projesi Kayseri’de sponsor sayısını her geçen gün artırıyor. İlimizde de Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kayseri İnsani Yardım Derneği(İHH)’nin koordinasyonu, Eğitim-Bir-Sen ve İl Müftülüğü tarafından desteklenmesi ile son ulaşılan sponsor sayısı 1200’lere ulaşıldı.

16 İLÇE PROJE İÇİN TOPLANDI

HSBYKV projesi Kayseri’de koordinatörlük sistemi ile yürütülüyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesini tanıtmak ve yaygınlaştırmak için proje koordinatörleri ile toplantılar düzenledi. Talas ilçesi ile başlayan proje koordinatörleri toplantısı Sarıoğlan ilçesinde yapılan toplantı ile sona erdi. Toplantılarda, “Her Sınıfın Bir Yetim kardeşi var” projesi kapsamında Türkiye ve Dünyada yetim gerçeği, Çocuklarımız ve Paylaşma Bilinci konuları çerçevesinde bu projenin okullarda nasıl yürütüleceği okul müdürleri ve okul koordinatörleri ile müzakere edildi. 16 ilçe de yapılan koordinatörler toplantısına İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü,  Ar Ge proje koordinatörü Mustafa Balaban ve İHH Kayseri Şubesi  proje sorumlusu Musa Yılmaz  ve okul koordinatörleri katıldı.

PAYDAŞLARA TEŞEKKÜRLER

Kayseri İHH Şubesi HSBYKV projesi sorumlusu Musa Yılmaz, “ Bu projenin sahibi sadece İnsani Yardım Derneği(İHH) değil. Biz bu gün gelinen başarıda paydaşlarımız olan; İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, İl Müftülüğüne, Eğitim Bir sen il temsilciliğine teşekkür ediyoruz. İhtiyaç sahibi yetimlere ulaşmak, onların yaralarını sarmak ve umut ışığı olmak için projeye destek veren herkese, ilçe milli eğitim müdürlerimize, okul müdürlerimize, öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.” Açıklamasında bulundu.

 

Bu zor zamanlarda, herkesin sivil toplum örgütlerine güvenini yitirdiği bir ortamda toplantının kıymetli olduğunu vurgulayan Yılmaz“ Derneğimiz yasal bir statüye ve işleyişe sahiptir. Dernekte her şeyin yasal ve takip edilebilir olduğunu bilin. Makbuzla para alınır, ilgili yetime partner kurum aracılığıyla yine makbuzla teslim edilir. İsteyen yetimle ilgili süreci sistemden kendi şifresiyle takip edebilir.” dedi.

“GÖNÜLLÜLÜK ESASTIR”

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var”  projesinin gönüllülük esası üzerine kurulu olduğunu vurgulayan Yılmaz “ Projemiz kuvvetli. Paydaşlarımız bakanlığımız, güçlü bir sendika, diyanet işleri başkanlığı ve İHH. Projemizde gönüllülük esastır. Bu proje idareci, öğretmen ve öğrencilerin gönüllülüğü esası üzerine uygulanmaktadır. Bu proje para toplama kampanyası değildir. Eğer para toplama kampanyası olsa İl müftlüğümüz ayda bir-iki kere para toplar bu işi bu şekil yapardık. Hiçbir öğrencimiz ebeveyninden bu projeye katkı için para almayacak, kendi günlük haftalık harçlığından verecektir.”diyen yılmaz proje ile özdeşleşen “Duamız yetim sayısı değil, yetime sahip çıkan sponsor sayısı artsın” temennisinde bulundu.

GÜLDEN ÇOKTAN

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.