İşadamı Saffet Aslan’ın sahibi olduğu ÇİNKOM Külçe üretimine hazırlanıyor

KAYSERİ’DEN BİR İLK DAHA

Devlet tarafından özelleştirilen ve İşadamı Saffet Aslan tarafından satın alınıp yeniden üretime başlatılan eski adıyla ÇİN-KUR  yeni adıyla ÇİNKOM olan Çinko fabrikası şu günlerde Çinko külçesi üretimine hazırlanıyor.

Bilindiği gibi Türkiye’nin önemli Çinko kurşun madeni işleme fabrikalarından birisi olan ve daha sonra Devlet tarafından özelleştirme kapsamına alınıp önce İranlı bir firmaya, İranlı firmanın bırakıp gitmesinden sonra da İşadamı Saffet Aslan’a satılan ve adı ÇİNKOM olarak değiştirilen ÇİN-KUR fabrikası Türkiye de bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor.

İşadamı Saffet Aslan’ın büyük gayretiyle yeniden üretime başlayan ve adeta viranede yetişen bir gül gibi büyüyüp gelişen Çinkom’un şu anda Çinko levha üretimine devam ettiği önümüzdeki günlerde de çinko külçesi  üretimi  yapmak üzere hazırlıklarını tamamladığı öğrenildi.

Kendisi ile görüştüğümüz İşadamı Saffet Aslan: “ÇİN-KUR gibi bir fabrikanın kapanıp yok olup gitmesine gönlüm razı olmadı. Daha önce özelleştirmeden fabrikayı alan İranlı firma işi yürütememiş kısa zamanda fabrikayı bırakıp gitmişti. Devlet yeniden ihaleye çıkarınca biz talip olduk ve o zaman önemli bir miktar vererek satın aldık. O günden beri bazı makinaları yenileyip çinko- kurşun madeni işlemeye devam ettik. Allaha çok şükür şimdi çinko levhası üretmeye başladık. Önümüzdeki günlerde Çinko külçesi üretimine başlamak için hazırlıklarımız son aşamaya geldi. Üretim başladığı zaman Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş olacağız. Bunu da bir basın toplantısı yaparak kamuoyu ile paylaşacağım. Siz bilgiyi kimden nereden aldınız bilmiyorum ama doğrudur Çinko külçe üretimine başlayacağız” dedi.

Pandemi döneminin sıkıntılı bir dönem olmasına rağmen imkanlar el verdiği ölçüde üretim yapıp Türk ekonomisine katkıda bulunmaya çalışıyoruz diyen Aslan: “Ben bu yola bir ülke ekonomi yapısına bir tuğla da sen koy prensibi ile yola çıktık ve bu günlere gelindi bundan da büyük gurur duyuyorum.” şeklinde konuştu. HABER: RİFAT AÇIKGÖZ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla