Kayseri’nin yüzde 90’ı doğalgaz kullanıcısı

Kayseri merkezinin yüzde 90’ında doğalgaz alt yapı şebekelerinin tamamlandığını belirten Kayserigaz Genel Müdür Yardımcısı Adem Dinçay, Önümüzdeki 5 yıl içerisinde, Yahyalı, Yeşilhisar ve Tomarza ilçelerinin de doğalgaza kavuşacağını söyledi.

2017 yılı yatırımları hakkında bilgi veren Genel Müdür Yardımcısı Adem Dinçay, halihazırda ilin yüzde 90’ında doğalgaz alt yapı şebekelerinin tamamlandığını ifade etti. Yeni konutlar yapıldıkça doğalgaz hattı çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Genel Müdür Yardımcısı Adem Dinçay, “TOKİ kanalıyla yapılan Örenşehir, Saraycık, Süksün, İncesu gibi yerleşim yerlerine doğalgazı ulaştırıyoruz. Hacılar OSB Bölgemizin yatırımı devam ediyor aynı şekilde ve orası da bu yıl sonuna kadar tamamlanacak. Ya da Belediyelerle alınan ortak kararlarla doğalgazın ulaşmadığı Ağırnas, Buğdaylı gibi yerlere doğalgazı ulaştırıyoruz” dedi.

Kayserigaz 2017’de 600 kilometrelik yatırım yapacak

2017 yılı için ise 600 kilometrelik alt yapı yatırımı planladıklarını ve hedeflenen yatırımın yarısını tamamladıklarını dile getiren Genel Müdür Yardımcısı Adem Dinçay, söz konusu alt yatırım için 45 milyon TL yatırım bütçesi ayırdıklarını kaydetti. Genel Müdür Yardımcısı Adem Dinçay, “600 kilometrenin 300 kilometresini Kayseri merkez ve merkeze uzak olan Reşadiye, Ağırnas, Turan Mahallesi gibi merkeze mesafeli olan yerler için planladık. Yatırımlarımıza bu yıl Nisan ayında başladık ve şu anda planladığımızın yarısını tamamladık. Bu yıl bünyemize Yeşilhisar ve Yahyalı ilçelerini kattık, dolayısıyla her iki ilçemiz için de toplam 320 kilometrelik bir yatırım planladık” diye konuştu.

Yeşilhisar yılsonunda, Yahyalı 2018’de doğalgaza kavuşacak

Ağustos ayının başında Yahyalı ve Yeşilhisar’da temel atma töreni yaptıklarını hatırlatan Genel Müdür Yardımcısı Adem Dinçay, araya giren Kurban Bayramından sonra ekip sayısını artırarak çalışmalara tekrar başladıklarını ifade etti. İki ilçede temel atma töreninden sonraki süreçte yatırımların yüzde 10’unun tamamlandığını kaydeden Genel Müdür Yardımcısı Adem Dinçay, “Hedefimiz, bu yıl sonunda Yeşilhisar ilçemize hem çelik boru hattı hem de imara uygun alanlara polietilen hatlar döşeyerek, yıl sonunda doğalgazı son kullanıcıya ulaştırmak” dedi. Genel Müdür Yardımcısı Adem Dinçay, 2018 yılında doğalgaza kavuşacak Yahyalı’da ise, yıl sonuna kadar ilçe merkezindeki tüm cadde ve sokaklar polietilen boru hatlarıyla döşeneceğini söyledi.

Hava kirliliği 10 yılda 15 birim azaldı

Doğalgazdan sonra Kayseri’de hava kirliliğinin önemli ölçüde azaldığının altını çizen Genel Müdür Yardımcısı Adem Dinçay, “Doğalgazın gelmesiyle öncelikle konfor arttı. Doğalgaz hem çevreci, hem ucuz hem de konfor sağlayan bir yakıt. 2007 yıllarında 23 bin olan kükürt dioksit, 2016 yılında 8 birim mertebelerine kadar gerilemiş. Ama bu bile yeterli değil, bizim güzel ve temiz hava konusunda halen daha gelişmeye ihtiyacımız var. O nedenle mümkün olduğu kadar kömürden kurtulmamız lazım. Kayseri’de kış günü lokal bazı alanlara gittiğinizde genzinizin yandığını hissedersiniz. Doğalgaz kullanımının yüksek olduğu bölgelerde ise çok temiz bir hava sizi karşılıyor. Kayserinin çanak yapısından dolayı kirli hava olumsuz şekilde etkileyici oluyor. Kayserigaz olarak ilgili olduğumuz kurumlarla birlikte ilimizde hava kalitesini artırmak için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz” ifadelerini kullandı. -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.