FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında görülen davaların yoğunluğu nedeniyle ağır ceza mahkemesi sayısı 4’e çıktı. FETÖ davalarının görüldüğü 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin iş yükünü hafifletecek olan 4. Ağır Ceza Mahkemesi de terör davalarına bakacak.
Kayseri’de 3 olan ağır ceza mahkemeleri Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) aldığı karar ile 4’e çıktı.
TERÖR DAVALARI GÖRÜLECEK
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesi, terör suçlarına bakmak üzere 18 ilde 23 yeni ihtisas mahkemesi belirledi. Kayseri Adalet Sarayı’nda 1., 2., ve 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ardından açılacak olan 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde terör suçlarıyla ilgili davalara bakılacak.
1. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Melik Kahraman, 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başkan olarak atanırken, hakim Akın Aycan ve hakim Mehmet Alan da 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin üye hakim olarak atandı.
17 NİSAN’DA FAALİYETE GEÇECEK
Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun ‘bazı yer adlî yargı hâkimlerinin müstemir yetkilerinin belirlenmesi, yeniden inceleme ve tevziye yönelik taleplerinin değerlendirilmesine ilişkin 06/04/2017 tarih ve 523 sayılı’ kararı ile 17 Nisan’da faaliyete geçecek. Kayseri 2. ve 4. Ağır Ceza Mahkemeleri’ne terör davaları dışında diğer dosyalar verilmeyecek. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla