Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Mart ayı olağan meclis ve müşterek meslek komitesi toplantısı Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımı ile gerçekleştirildi.
Meclis Toplantı salonundaki toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü dolayısıyla tüm şehitlere Allah’tan rahmet diledi. Özkaya, ekonominin baharla birlikte hareketlenmeye başladığını, istihdam sayılarındaki ve reel sektörün üretim endeksindeki artışın bunların bir göstergesi olduğunu belirterek, inşaat sektörünün de canlanması ile birlikte ekonomide ciddi bir ilerleme kaydedeceklerini söyledi.
KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ise, “102 yıl önce Çanakkale’de olanları unutup 15 Temmuz gecesi, uçakla, tankla ve en modern silahlarla ülkemizi ele geçirmeye çalışan hainleri, milletimiz azim, inanç ve kararlılığı ile bertaraf etmiş, vatanını koruma, demokrasiye ve bağımsızlığına sahip çıkma konusundaki kararlılığını tüm dünyaya 102 yıl sonra tekrar göstermiştir” dedi. Başkan Büyüksimitci, Mardin – Diyarbakır yolundaki patlamada şehit olan Uzman Jandarma Çavuş Mahmut Yıldırım’a da Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diledi.
Hollanda ve diğer Avrupa ülkelerinin tutumunu kınadıklarını açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Hollanda ve bazı Avrupa ülkelerinin bakan ve milletvekillerimize karşı sergilemiş oldukları tutumlarını KAYSO olarak şiddetle kınıyoruz. Yapılmış olanlar uluslararası hukuk, insan hakları ve bilgilenme özgürlüğüne vurulmuş darbedir” diye konuştu.
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından Türkiye’nin kredi notu görünümünün durağandan negatife çekildiğini hatırlatan Başkan Büyüksimitci, geçmişte de Türkiye’nin notunun negatife çekildiğini ancak, o dönemde de ülke olarak en yüksek yabancı yatırımı aldıklarını belirterek, bu tür not indirimlerini çok fazla dikkate almadan işlerine odaklanıp, üretmeye devam etmeleri gerektiğini ifade etti.
Hükümet tarafından verilen desteklerin çok yerinde olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci sözlerini şöyle sürdürdü:
“Eximbank limitlerinin ve Kredi Garanti Fonu kefaletlerinin artırılması piyasaları ciddi manada canlandırdı. Yine KOSGEB tarafından KOBİ ölçeğindeki işletmelere 50 bin TL’ye kadar verilecek kredilerle toplamda 11 milyar TL direk piyasaya girecek. KOBİ’lerimiz bir yıl ödemesiz üç yıl vadede sıfır faizle bu kredileri kullanabilecekler. KOBİ’lerimize can suyu olacak bu kredilerle piyasaların rahatlayacağını düşünüyoruz”
Başkan Büyüksimitci, istihdam seferberliği kapsamında ki çalışmaların oldukça iyi gittiğini, bu konuda hükümet tarafından verilen desteklerinde işadamları açısından bir fırsat olduğunu belirterek, yeni iş alanları oluşturanların bu fırsatları değerlendirerek, istihdama katkı vermeleri gerektiğini kaydetti.
KAYSO olarak hükümetten bir takım taleplerinin olduğunu açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Bildiğiniz gibi konutlarda uygulanan KDV ve tapu harcında yapılan indirim 30 Eylül’e kadardır. Bunun işyerlerini dahil ederek yıl sonuna kadar uzatılması inşaat sektörümüz için yeni bir itici güç olacaktır. Mobilyada uygulanan KDV indiriminin ve beyaz eşya da uygulanan ÖTV indiriminin mümkün ise sürekli hale getirilmesi, mümkün değil ise yıl sonuna kadar uzatılması, özellikle istihdam açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
16 Nisan’da yapılacak referandum oylamasına da değinen Başkan Büyüksimitci, sözlerini şu şekilde tamamladı;
“Geçmişte olan koalisyon hükümetleri ve siyasi istikrarsızlıklar nedeni ile ülkemiz ekonomisinin 50 Cent’e muhtaç olduğu, gıda ve benzin kuyruklarının yaşandığı, IMF’e el açtığımız günlere bir daha geri dönmek istemiyoruz. Sanayiciler olarak daha güçlü ve istikrarlı, uzun vadede planlar yapabileceğimiz, her gün siyaset ve krizin konuşulmadığı bir sisteme kavuşmak istiyoruz”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise, ülke ekonomisine verdikleri destekten dolayı sanayicilere teşekkür ederek, bakanlık olarak yaptıkları çalışmalar hakkında sanayicilere bilgiler verdi.
Bakan Özhaseki, “Üzülerek söylüyorum ki, sağlıksız kentlere sahibiz. Bu binalar bizim örflerimizi de yansıtmıyor. Bir taraftan da deprem bölgesindeyiz. Her an deprem olabilecek yerlerde oturuyoruz. İstanbul’da da tehlike var. O yüzden kentsel dönüşüm projelerine önem veriyoruz. Yılda 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 15 yıl içerisinde 7 buçuk milyon binayı dönüştürebilirsek, depreme hazır hale geliriz. Deprem öldürmüyor, o kötü binalar öldürüyor. 1999 yönetmeliğinden sonra yapılan binalar sağlam gözüküyor. Burada vatandaşlara düşen, oturdukları binaları elden geçirmeleridir” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin etrafının ateş çemberi olduğunu belirten Bakan Özhaseki şunları söyledi:
“Haziran seçimleri gelirken, PKK’ya dışarıdan, siyasi uzantınız bağımsız olarak girecek şeklinde akıl verildi. Boyalı basın, PKK’lıların lehine haber yaptılar. Bunlar ot ezmez diye gösterdiler. Dinsiz imansızlar, aslan gibi çocuklara kıydılar. Sözde demokratlar belediyelere el konulmasına tepki gösterdiler. 2 bin 350 sandıktan HDP’ye silme oy çıktı. PKK döve döve belediye başkanlıklarını kazandırdı. İller bankasından aldıkları parayı, dağa gönderdiler. Ne yapalım demokrasicilik mi oynayalım. Barış günlerinde 1 milyon insanı toplayan insanlar, bir tek çıt bile çıkarmadılar. Çünkü insanlar gönüllü değildi. Vatandaşların bölgede bizden istediği askerin polisin gitmemesi oldu”
Türkiye’nin FETÖ belasından da kurtulacağını kaydeden Bakan Özhaseki, “Her şeyi ele geçirmişler. Böyle bir beladan kurtulmak kolay mı? ‘Bize haksızlık yapılıyor’ diyorlar. Adamlar devleti dinlemiyorlar. Bu lanet işi yapanlara bu kadar ceza olmasın mı? Halen eylemlerine de devam ediyorlar. Topluca bir araya gelerek eylem yapamazlar. Can sıkıcı eylemler yapabilirler. Bizde bunlar için gereken tedbirleri alıyoruz” dedi.
Referandum konusuna da değinen Bakan Özhaseki, referandumdan “Evet” çıkması durumunda Türkiye’nin önünün açık olacağını, çok daha hızlı büyüyeceğini ve istikrarlı hükümetlerin geleceğini, bunun neticesinde de Türkiye’nin çok daha güçlü olacağını belirterek, bu coğrafyada hür bir şekilde yaşamak istiyorsak güçlü olmak zorunda olduğumuzu sözlerine ekledi. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla