KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya: “İstihdam seferberliği amacına ulaştı”

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliğinin amacına ulaştığını söyledi.
KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılı içerisinde başlattığı istihdam seferberliğini,değerlendirdi. İstihdam seferberliğinin amacına ulaştığını belirten Özkaya, “Cumhurbaşkanımız 2017 yılının başlarında TOBB’da milli istihdam seferberliği kapsamında bir hareket başlattılar. Tüm Türkiye’de oda ve borsa başkanlarımızla birlikte iş adamlarını da oraya davet ettiler. Orada Cumhurbaşkanımız her TOBB mensubunun ilave bir istihdam oluşturması durumunda Türkiye’nin kronik sorunlarından biri olan işsizlikle ilgili bir çözüm olabileceği konusunda görüşlerini beyan etmişti. O gün için gördüğümüz manzarada iş adamlarımızın tamamı coşkuyla bu heyecana katıldılar. Neticede 1 yıl olmadı. Geldiğimiz nokta itibariyle dün yine İstihdam Şurası’nda Ankara’daydık. Cumhurbaşkanımızı ve TOBB üyelerimizi orada yine dinledik. Gördük ki, o gün Cumhurbaşkanımızın davetine iş adamlarımız ziyadesiyle katkıda bulunmuşlar. O gün için Cumhurbaşkanımızın bir yıl içerisinde bir milyon istihdamdan bahsederken 12 ay dolmamasına rağmen 1,5 milyon istihdam sağlanmıştır. Bu çok gurur verici bir olaydır. İş adamlarımıza uzatılan bu elin hiç boş kalmadığını, atılan bir adıma karşı üç adım atıldığını ve bundan sonra da Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere devlet yetkililerinin uzattığı elin boş kalmadığını görünce 2018 yılı içerisinde bir takım teşviklerinde 2020’ye kadar süreceği istihdam ile ilgili teşvikler açıklandı” diye konuştu.
İstihdam seferberliği kapsamında açıklanan teşviklerin sanayicileri sevindirdiğini kaydeden Özkaya, “Hepimizin bildiği gibi Türkiye’nin içinde bulunduğu konjektör ve etrafımızda olan olayları, dünyanın bizimle olan mücadelesi, bizim de dünya ile olan mücadelemizi görüyoruz. Burada çalışmaktan başka çözüm olmadığını hep birlikte idrak etmiş bulunmaktayız. Dünya da çok malı, mülkü, yeraltı zenginlikleri olan ülkelerin ne hale geldiğini, üretimi olmayan ülkelerin hangi şartlarda nerelerde yalpalandığını birlikte görüyoruz. Şükürler olsun ki; Türkiye bu istihdam seferberliği sayesinde hem istihdamını arttırmış, hem de son 5 yılın maksimum ihracat rakamları olan 155 milyar doları geçmiş durumdayız. İnşallah, 160 milyar dolara doğru gidiyoruz. Hep birlikte Türkiye’yi el ele daha ileriye taşıyacağımıza inanıyoruz. Burada istihdam seferberliği amacına ulaşmış durumdadır” dedi.
İstihdam seferberliği içerisinde sanayi kesiminde çalışan oranın daha hızlı artmasınıı Türkiye’nin yegane kurtuluşu olduğunu kaydeden KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, “Üretici firmalarımızla kamudan ziyade ya da hizmet sektöründen ziyade üretici firmalarımızla oransal olarak daha hızlı artması Türkiye’nin geleceği açısından çok daha önemli olduğuna inanıyoruz. Çünkü reel sektörde çalışanların artması hem üretimin artması, dolayısıyla ihracatın artması manasına geliyor. İhracatın artmasının ne demek olduğuna bugün burada bizim açıklamamıza gerek yok. Ne kadar değerli olduğunu hepimiz biliyoruz” ifadelerini kullandı. -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.