KAYSERİ Sanayi Odası (KAYSO) tarafından üyelerine yönelik Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) ve KOSGEB Mali destek programları bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

KAYSO üyelerinin ilgi gösterdiği toplantıda, KOSGEB İl Müdürü Ahmet Özbekler, KOSGEB “Teknoyatırım” ve “Stratejik ürün destek programı” hakkında bilgi verirken, ORAN Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kilci ve ORAN Program Yönetim Birim Uzmanı Serdar Arslan ise, ORAN “Mali destek programı” hakkında bilgiler verdi.

 

KOSGEB’in yakın zamanda yürürlüğü giren Teknoyatırım Destek Programı ve Stratejik Ürün Destek Programı hakkında bilgi veren KOSGEB İl Müdürü Ahmet Özbekler, “Firmalar başvurularını KOSGEB’in web sitesinden online olarak yapacaklar. Burada işletme 36 aylık yatırım projesi hazırlıyor. Kurul kararı ile 6 aya kadar ek süre verilebilir. Desteklenecek ürünlerin orta-yüksek ve yüksek teknoloji sektörlerinde yer alan teknolojik ürünler sınıfında yer alması lazım. Program kapsamında verilecek desteklerin toplam üst limiti 5  Milyon TL’dir” dedi.

 

Özbekler, stratejik ürün destek programının amacını ise “İthalatı yüksek olan stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi ve millileştirilmesi, üretimde daha yüksek oranda yerli girdi kullanımının sağlanması, KOBİ’lerin teknolojik üretim yeteneklerinin geliştirilmesi ve teknolojinin tabana yayılması, KOBİ ile büyük işletmelerin birlikte hareket edebilme yeteneklerinin geliştirilmesi, cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacak yatırımların desteklenmesidir” diye konuştu.

 

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kilci ise yaptığı sunumda mali destek program hakkında bilgi verdi. Kilci, ” O kadar fazla hibe yatırım imkanı var ki, siz sanayicilerimizin ya da diğer kamu kurumlarının bunlardan faydalanmaması için hiçbir neden yok. Artık devlet faklı bir şeyler yapılsın istiyor. Kabuğumuzu kıralım. Bulunduğunuz sektör güzel kar getiriyor olabilir, ama artık Türkiye’nin orta gelir tuzağını aşması için daha karlı, daha teknolojik, daha katma değerli şeyler üretmesi lazım” şeklinde konuştu. -dha

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla