53. Kütüphane Haftası kutlama çerçevesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü Sessiz Okuma Etkinliği düzenlendi.
Mimarsinan Parkı’nda düzenlenen Sessiz Okuma Etkinliği’ne İl Kültür Müdürü İsmet Taymuş, Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı ve çok sayıda öğrenci katıldı.
İl Kültür Müdürü İsmet Taymuş yaptığı açıklamasında, “Kitap sevgisini ve kitap okumaya dikkat çekmeyi hedefliyoruz. İnşallah bu nedenle amacımıza ulaşırız. Kütüphane Haftasının hayırlı olmasını diliyorum. Daha çok okuyucu olmasını arzu ediyorum” diye konuştu.
İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı ise, “Milli Eğitim bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknoloji Genel Müdürlüğü ile Türkiye Kütüphaneler Derneği, Kütüphane Haftası olması nedeniyle yapılan protokol çerçevesinde 6.’sı düzenlenen geleneksel kitap okuyoruz etkinliği nedeniyle bir arada bulunuyoruz. Asıl olan burada farkındalık oluşturmak. Çocuklarımızın kitaplara dokunmasını sağlamak, aynı zamanda vatandaşlarımızın kitap okumalarını ve kitap alışkanlığı kazandırmak için bu etkinliği açık havada düzenlemiş bulunuyoruz. Bundan sonra da bu etkinliklerimiz devam edecek” dedi.
Elmalı, “Ülkemizde vatandaşlarımızın yüzde 31’i hiç kitap okumuyor. Türkiye’de kütüphane sayısı bin 434 iken, kahvehane sayısı ise 600 bin civarında. Daha önce kahvehanelerin adı kıraathane idi. Kıraat Arapça kökenli bir kelime ve okuma evleri, okuma odaları anlamına geliyor. Okuma evvelden bizde büyük bir kültür idi. Biz bu kültürü bir şekilde açık havada kütüphanelerde okullarımızda, hatta böyle parklarda da okumak için böyle bir etkinlik düzenledik” diye konuştu. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla