Kocasinan Belediyesi ve Türk Kızılay’ı Kök Hücre Koordinasyon Merkezi işbirliğiyle, kemik iliği nakli bekleyen hastalara uygun doku ve iliğin bulunmasını sağlamak amacıyla belediye personeline yönelik bilgilendirme ve eğitim semineri verildi. Seminer sonrası belediye personeli, kan örneği vererek, kök hücre bağışında bulundu.
Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, kan ve kök hücre bağışlamanın hayati bir iş olduğunu vurgulayarak, “Türk Kızılay’ının başlattığı projelere katkı sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Kaynağı sadece insan olan ve başka bir yolla temini mümkün olamayan kan ve kök hücre ihtiyacını karşılamanın yolu gönüllü bağışlardan geçmektedir. O açıdan Kocasinan ailesi olarak, bu tür programları vesile bilip, hayırlı işlere imza atmaya çalışıyoruz. Bir tek hayatın dahi kurtulmasına vesile olabilirsek ne mutlu bizlere. Bu farkındalığın oluşmasına katkı sunan Kızılay başta olmak üzere personelime teşekkür ediyorum. Her zaman Sağlıklı olan herkesi kan ve kök hücre bağışlamasına davet ediyorum” ifadelerini kullandı.
Kocasinan Belediyesi Seminer Salonu’nda belediyenin birim müdürleri ve personelinde katıldığı seminerde, ‘Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı’ anlatıldı. Türk Kızılay’ı İç Anadolu Bölge Kan Merkezi Kök Hücre Birim Sorumlusu Behlül Budak, kök hücre bağışçısı olmanın önemi ve kök hücre toplama yöntemleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Türkök’ün , ‘Kök hücre bağışçısı ol, öne çık, hayat kurtar’ sloganıyla yola çıktığını vurgulayan Behlül Budak, herkesin kök hücre bağışçısı olması gerektiğini söyledi. Behlül Budak, “Kök hücre bağışlayarak bir tanıdığınız ya da hiç tanımadığınız bir kişiye umut olup, hayat verebilirsiniz. Kök hücre bağışı yaparak hayat kurtarabilirsiniz. 18-50 yaş aralığında sağlıklı her kişi kök hücre bağışçısı adayı olmak için başvuru yapabilir. Amacımız gönüllü kök hücre bağışçısı adayların sayısını artırmaktır. Türkiye’de 12 tane gönüllü verici merkezi bulunmaktadır. 2016 verilere göre; Dünya da Kemik iliği Vericileri Kayıt Merkezine kayıtlı yaklaşık 29 milyon gönüllü verici varken Türkiye’de ise 188 bindir. Bu sayıyı artırmak için sağlıklı her bireyin Kızılay’a veya Türkök’e kök hücre bağışçısı olmasına davet ediyorum” ifadelerini kullandı.
Seminerin sonunda belediye personeli, Türkök’e kan örneği vererek, kök hücre bağışında bulundu.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla