Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’e Kocasinan Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini yürüten geri dönüşüm tesisi KAYÇEV’i gezdirdi. Yapılan hizmetlerin takdire değer olduğunu vurgulayan Müsteşar Prof. Dr. Mustafa Öztürk, özellikle Yeni Kocasinan için hayata geçirilecek olan Akıllı Şehir Projesi’ni çok beğendiğini söyledi.

KOCASİNAN BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇOLAKBAYRAKDAR, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI MÜSTEŞARI PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK’E KOCASİNAN BELEDİYESİ BÜNYESİNDE FAALİYETLERİNİ YÜRÜTEN GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ KAYÇEV’İ GEZDİRDİ. YAPILAN HİZMETLERİN TAKDİRE DEĞER OLDUĞUNU VURGULAYAN MÜSTEŞAR PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK, ÖZELLİKLE YENİ KOCASİNAN İÇİN HAYATA GEÇİRİLECEK OLAN AKILLI ŞEHİR PROJESİ’Nİ ÇOK BEĞENDİĞİNİ SÖYLEDİ.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Kocasinan Belediyesi bünyesindeki kısa adı KAYÇEV olan Çevre Teknolojiler ve Enerji San. Tic. A.Ş’ nin işleyişi ve yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden detaylı bilgi aldı. Müsteşar Prof. Dr. Mustafa Öztürk’e daha sonra, Yeni Kocasinan için hayata geçirilecek olan Akıllı Şehir Projesi’nin sunumu yapıldı. Sunumu gerçekleştiren Kocasinan Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Sami Çapacıoğlu, Akıllı Şehir Projesi’nin çevre ve toplumu olumlu etkileyen teknolojik bir şehir konsepti olduğunu belirterek, “Proje için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Projemizde Akıllı Aydınlatma, Akıllı Atık Yönetimi ve Akıllı Belediyecilik Hizmetleri şeklinde 3 konu başlığımız yer alıyor. Bunlardan biri olan Akıllı Atık Yönetimi’nde kablosuz haberleşme ağlarını kullanarak, yer altı ile yer üstü atık toplama veya çöp konteynerlerinin içini ölçümleyip, merkezi sisteme rapor vererek, çöp toplama araçlarının rotalarını akıllı bir şekilde olmasını sağlayacağız. Böylelikle yakıt tasarrufu sağlayacağız” diye konuştu.
Projeyi çok beğendiğini ifade eden Müsteşar Prof. Dr. Mustafa Öztürk ise “Buradaki yapılan çalışmalar güzel, ellerinize sağlık. Özellikle belirtmek istiyorum ki; Türkiye genelinde belediyeler çöp toplama konusunda çok ciddi manada para harcıyorlar. Bu konuda Kocasinan Belediyesi’nin hayata geçireceği Akıllı Atık Yönetimi Projesini tebrik ediyorum. Proje iyi uygulanırsa çok başarılı sonuçlar elde edeceğini düşünüyorum” diye konuştu. Müsteşar Prof. Dr. Mustafa Öztürk, ayrıca geri dönüşüm ve enerji üretimi noktasında belediyenin yeni yatırımlarına destek olacaklarının sözünü verdi.
Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ise geri dönüşüm tesisi KAYÇEV’in Türkiye’ye örnek olduğunu hatırlatarak, tesisin Kocasinan’a ve Kayseri’ye değer kattığını söyledi. Başkan Çolakbayrakdar, “Kocasinan Belediyesi olarak, katı atıkla ilgili yerinde toplama, ayrıştırma ve bunları ekonomiye kazandırma noktasından son teknolojiyle donatılmış modern bir tesisimiz var. Geri dönüşüm tesisimiz, günlük 40 ton atık işleme kapasitesine sahiptir. Tesisimizde; kağıt, metal, plastik, cam, kompozit ambalaj ve katı atıkları geri dönüşüme kazandırıyoruz. Böylelikle hem Kayserimize hem de ülkemizin ekonomisine katkı sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Başkan Çolakbayrakdar, Müsteşar Prof. Dr. Mustafa Öztürk’e tesis hakkında detaylı bilgi vermesiyle program sona erdi. -kb

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla