Kayseri Ticaret Odasının (KTO) katkıları ile TOBB Kayseri Kadın Girişimciler Kurulu tarafından gerçekleştirilen olan Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı Kadın İşletmeleri Semineri düzenlendi.
Seminerin açılış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, “Kadınlarımız iş hayatına ne kadar girerlerse o kadar çok ülkemizin kalkındığını hissedeceğiz” dedi.
Oda olarak kadın girişimcilere desteklerin devam ettiğini söyleyen Hiçyılmaz, “Ülkemizin nereden nereye geldiği hususunda herkes şöyle bir baktığında gerçekten çok önemli mesafeler kat edildiğini görebiliyoruz. Özellikle kadınlarımızın son 20 yılda kat ettikleri mesafe ve kendi işlerini kurma bakımından girişimci olmaları çok daha önem arz ediyor. Çünkü nüfusumuzun yarısı erkek yarısı kadın olduğunu düşünürsek niye erkeklerin her zaman önde olduğu konusunu hem erkeklerin hem kadınların kendi kendilerine sormaları gereken bir soru. Özellikle son 20 yılda alınan mesafeye baktığımızda kadınların gerçekten iş dünyasına katılımları konusunda epey bir gayret gösterildi. İş dünyasına katılmaları bakımından kadınlara pozitif ayrımcılığın da yapıldığını görüyoruz ve biliyoruz. Bunun da böyle olması gerektiğini söylüyoruz ve onların da iş dünyasına katılmaları ve ellerinden gelen ne ise ülke ekonomisini kalkındırmaları bakımından bu gayretin içerisinde olmalarının çok normal olduğunu özellikle söylüyorum. Kayseri Ticaret Odası olarak kadınların her zaman ön planda olmasına özen gösterdik. TOBB Kayseri Kadın Girişimciler Kuruluna bütçesinden bütçe ayıran tek odayız. Kadın Girişimciler Kurulunun bu tür faaliyetlerini artırması noktasında yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yapmak istedikleri ne ise elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Bir ülkenin zenginliği o ülkenin girişimci sayısı ile anılıyor. Türkiye’de 2004 yılında aşağı yukarı yüzde 5 civarında olan girişimci sayısı 2015 yılında yüzde 9 seviyelerine kadar yükseldi. Kadın girişimcilerimiz de bugün Türkiye’de 110 bin civarında. Tabi bunun yeterli olduğunu söylemek mümkün değil, daha da artırmak gerekir. İşte bu tür toplantılarla kadınların iş dünyasına girmelerini özendirecek ve girdiklerinde hangi sıkıntılarla karşılaşıyorlarsa onların çözülmesi için bu gayretlerin gösterilmesi kadın girişimcilere destek olma ve cesaret verme bakımından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Girişimcilik kurslarımızda bugün 200’ü aşkın kadın girişimcimize eğitim verdik ve önümüzdeki süreçte 150 kadın girişimcimize daha bu eğitimleri vereceğiz. Almış oldukları desteklerle de kendi işlerini kuran kadınlarımız var. Kadınlarımız iş hayatına ne kadar girerlerse o kadar çok ülkemizin kalkındığını hissedeceğiz. Çünkü kadınlar gerçekten bulundukları yerlerde bir güzellik, nezaketin temsilcileri oluyorlar. Hangi toplumda olursa olsun kadınlar olduğu zaman erkekler kendilerine çeki düzen vermeleri noktasında gayret gösteriyorlar. Onun için her toplumda kadınların mutlaka yer alması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.
Seminere Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin eşi Neşe Özhaseki de katıldı. -KURUM BÜLTENİ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla