Kayseri Ticaret Odası (KTO) Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Ticaret Akademisi kurulması için kentteki üniversitelerle gerekli girişimlere başlandığını söyledi.
KTO Toplantı Salonu’nda yapılan meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Ömer Gülsoy, yapımı tamamlanan salonun hayırlı olması temennisinde bulundu. Meclis toplantısında daha sonra gündem maddeleri görüşülerek oylandı. Toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, oda binasının yapılış prosedürüyle örnek olduğunun altını çizerek, “Her ay aşağı yukarı yeni kayıtlara baktığınızda aşağı yukarı yılda bin 500 kadar üyemizin arttığını görüyoruz. Dolayısıyla 10 yıl sonrasını hesap ettiğiniz zaman şuandaki üye sayımız kadar daha üyeye sahip bir oda haline geleceğiz. Dolayısıyla biz yapmış olacağımız planları bundan sonrasının 40-50 yıl olarak planlanması gerektiği hususunda hareketle bugün Türkiye’deki odalar içerisinde en güz el ve modern odaya sahip olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu fiziki şartları yerine getirmek ve bunları ortaya çıkarabilmek düğmeye basıp da birden bire olan şeyler değil. Belli bir süreç yaşanıyor ve bu süreci çok doğru yöneterek bu noktaya geliniyor. Konferans salonumuz bitti, 450 kişilik restoranımızın da sözleşmesini yaptık, inşaatına başlayacağız. Bu fiziki şartları yerine getirmek bir gayretin neticesinde ve harcanan paralar karşılığında elde edildi. Birçok şeyde örnek olduk ama şu binanın yapılış prosedürü itibariyle de örnek olduğumuzun altını özellikle çizmek istiyorum” dedi. 10 Mayıs itibariyle bina inşaatına ödenen paranın 28 milyon 175 bin 772 lira olduğunu ifade eden Hiçyılmaz, “Bankalara 1 milyon lira, demirbaş mevcudumuz 1 milyon 17 bin lira, toplamda 30 milyon 192 bin 869 lira ediyor. Bu rakamın içerisinde bizim bankadan almış olduğumuz 4 milyon liralık kredimiz var. Bu kredi de bunların içerisinde. Bu rakamı düştüğünüzde 25 milyon 692 bin 869 lira ediyor. Mayıs 2013 tarihinde göreve geldiğimizde 8 milyon 175 bin 872 lira bankalarda para vardı. Dolayısıyla 4 yılda bizim 17 milyon 867 bin lira artırmış olduğumuzu görüyoruz. Bizim gibi kurumlar para artıracak yerler değil. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Biz, bu hizmet binasını yapmak üzere bu dönem bu şekilde hareket ettik. Biz Türkiye’de örnek gösterilen bu hizmet binasını yapabilmek için bu tasarruflarda bulunduk ve bu kadar parayı artırdık” diye konuştu.
“Ticaret Akademisi için girişimlere başladık”
Kayseri’de kurulması düşünülen Ticaret Akademisi için kentte bulunan üniversitelerle görüşülmeye başlandığını dile getiren Hiçyılmaz, “Elbette kim hangi işi yapıyorsa en iyisini yapmak durumunda. İş dünyasını temsil eden biz tüccarların ve sanayicilerin büyük kısmının bazı bilgilerden yoksun olduğu muhakkak. Ben istiyorum üyelerimiz bilgilerle donatılsın ki yaptıkları işi daha iyi yapsınlar, daha çok para kazansınlar. Hem kendi hem ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlasınlar diye düşünüyorum. Ticaret Akademisi kurabilir miyiz diye düşündük. Kayseri’de bulunan üniversitelerimizle bu konuda görüşmeler halindeyiz. Çünkü üniversitelerin bu program içerisine alınması gerekiyor. Neticesinde ümit ediyorum Kayseri Ticaret Odası bünyesinde ve bu imkanlarımızın olduğu mekanda bu akademinin mutlaka gerçekleşmesi hususunda hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Anayasa değişikliği referandumunun ardından ülkenin önünün daha da açıldığını kaydeden Hiçyılmaz, “Referandum sürecinin atlatılmasından ve çıkan neticenin ülkemiz bakımından hayırlara vesile olacağını düşünerek sayın cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu açıklamalar bundan sonraki süreçte inşallah ülkemizin önünün daha açık olduğunu görüyorum. Yatırımları hiçbir zaman ertelemeden devam edilmesini belirtmek istiyorum. Bu gelişmelerle ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yerini alacağını ümit ediyorum” şeklinde konuştu.
“Ülke bir noktaya gelecekse iş dünyasının gayretli çalışmalarıyla gelecektir”
2017’nin ilk 3 ayı itibariyle ihracatta yukarı doğru artışın söz konusu olduğunu söyleyen KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, iş dünyasının önemine vurgu yaptı. Hiçyılmaz, “İhracatımızda bir kıpırdanma var. 2017 yılının ilk 3 ayı rakamlarına baktığımızda aşağı yukarı yüzde 10’a kadar bir artış söz konusu. Dolayısıyla cari açığımızda nispeten bir düzelme söz konusu. Yatırımlarımızı yaparken daha çok yapmamız ama bu yatırımları yaparken daha çok katma değerli ürünleri üretecek şekilde yapıp ülkemizin ihracatının daha da artmasını ve cari açık ve bütçe açığı konusunda içinde bulunduğumuz sıkıntılardan kurtulmak biz iş dünyasının çok önemli görevidir diye düşünüyorum. Ülkemiz bir noktaya gelecekse elbette iş dünyasının gayretleriyle gelecektir” dedi.
“Yüzde 100 yerli otomobili TOBB yapar”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 100 yerli otomobilin yapılması işini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne verdiğini kaydeden Hiçyılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Geçtiğimiz hafta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 73. Genel Kurulu’na katıldım. Çok da güzel bir kurul oldu. Orada sayın cumhurbaşkanımızın konuşmasını yaparken yüzde 100 yerli otomobilimizin Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yapılması hususunda başkanımıza bir pas atması ve TOBB başkanımızın da bunu çok güzel bir voleyle gol atmasını izledik. TÜBİTAK Bilim Kurulu’na üyeyim, yüzde 100 yerli otomobil yapılması hususu TÜBİTAK’ın bilim kuruluna verilmiş bir görev. Yani Türkiye’de otomobil yapılması hususundaki her türlü tasavvufu yürütme işi bilim kurulunun. Zaman zaman toplantıda bunun çok önemli olduğunu ve çok heyecanlandığımızı belirttim. Ancak son zamanlarda bu otomobilin gerçekleşmesi bakımından iş dünyasından taliplerin olduğu bilgileri geliyor. Ama sayın cumhurbaşkanımızın TOBB’a bu işi vermiş olması daha önce verilen firmalarda sıkıntı mı çıktı acaba diye aklıma geldi ama otomobil yapılması hususunda Odalar ve Borsalar Birliği bu işi yapar diye düşünüyorum. Biz de onun üyeleri olarak elimizden gelen gayreti göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.
Toplantının sona ermesinin ardından konferans salonundaki ilk meclis toplantısı olması nedeniyle hatıra fotoğrafı çektirildi. -kb

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla