Küçük Millet Meclisi Haziran ayı birleşiminin konuğu olan 38 Kent TV Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çiftçi, OHAL sürecinin adaleti ile ilgili özeleştiri yapılması gerektiğini söyledi.

KÜÇÜK MİLLET MECLİSİ HAZİRAN AYI BİRLEŞİMİNİN KONUĞU OLAN 38 KENT TV YÖNETİM KURULU BAŞKANI OSMAN ÇİFTÇİ, OHAL SÜRECİNİN ADALETİ İLE İLGİLİ ÖZELEŞTİRİ YAPILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ. 

Kocasinan Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen TKMM Haziran ayı birleşiminin konuğu 38 Kent TV Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çiftçi oldu. ‘OHAL’de Yaşamak’ başlıklı sunumunda Çiftçi, OHAL sürecinin daha adaletli sürdürülmesi gerektiğini savundu.

“Siyasetçiye gelince OHAL duruyor”
OHAL kapsamında çoğunlukla memurların gözaltına alınması ya da tutuklanmasının, sürecin adaletli işleyip işlemediği hususunda soru işaretlerine neden olduğunu belirten Çiftçi, “İhraç edilen 100 binin üzerindeki memur profiline bakıyoruz, içerisinde iyi eğitimler almış, belli donanımlara sahip bir çok yetenekli isim var ve doğrudan kalkışmaya müdahil olmamış. Ama biz bunlara ‘Siz teröristsiniz’ diyoruz. FETÖ’cü olduğu iddiasıyla birini gözaltına almak ya da tutuklamak, o kişiyi terörist, vatan haini olarak yaftalamak demektir. Bu kadar kişi gerçekten vatan haini mi, terörist mi, bunun vicdan muhasebesinin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bir tarafta örgütün içerisinde Allah rızası deyip iyi niyetli olarak yer alan kişiler, diğer tarafta da siyasiler. ‘Rabbim beni affetsin, ne istedilerse yaptık’ diyen bir irade varsa, sürecin de bir yandan normalleştirilmeye doğru gitmesi gerekli. OHAL’in adaleti ihraç edilen ya da gözaltına alınan memurlarla sınırlı kalıyor. Siyasetçiye gelince orada duruluyor. Mal varlıklarına gelince de bir tarafta el konulanlar, bir tarafta hiç oralı olunmayanlar var. Bu konuda bilgi kopukluğu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“TBMM işlevsellik kazanmalı”
OHAL sürecinde Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile, süreçle alakalı olmayan kararların alınmasını da doğru bulmadıklarını kaydeden Çiftçi, sürekli KHK çıkarılarak TBMM’nin işlevsizleştirildiğini öne sürdü. Çiftçi, “Milli Piyango’nun Varlık Fonu’na devredilmesi gibi OHAL’da KHK ile olmaması gereken işler de oluyor. Bunun OHAL ile ne alakası var, KHK ile mi olmalı gibi soru işaretleri var. Meclis’in yetkileri en çok konuşulan konulardan biri. OHAL dönemi devam etse bile TBMM’nin de işlevsellik kazanması, bu gibi konularda Meclis’in karar vermesi adına da bir hamle yapılması gerektiğini düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Çiftçi, sunumunun ardından soruları yanıtladı. -iha

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla