Küçük Millet Meclisi Kasım ayı birleşmesi gerçekleştirildi

Küçük Millet Meclisi (KMM) Kasım ayı birleşmesi, ‘Kentlerimize ihanet ettik mi? Türkiye’de şehirleşme’ başlığı ve Şehir Plancıları Odası Kayseri Şube Başkanı Ömer Yasin Arık’ın katılımı ile gerçekleştirildi.
Kocasinan Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen toplantıya, Ömer Yasin Arık’ın yanı sıra KMM Başkanı Adnan Evsen ve KMM üyeleri katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dillendirilen, “Şehirlerimize ihanet ettik” cümlesini, meslek odaları olarak şehirlerin gittikçe hasta olduğu ve bir an önce müdahale edilmesi gerektiği biçiminde algıladıklarını belirten Ömer Yasin Arık, bu durumun belediyeler tartışmasına çevrilmesinin olumlu bir çözüm bulmaktan ziyade sorunu daha da içinden çıkılamaz bir hale getireceğini ifade etti.
“Sanayileşme yanlış yapılaşmanın önünü açtı”
Yanlış yapılaşma ile şehirlerin kimliklerini kaybettiğine değinen Ömer Yasin Arık, yanlış yapılaşmada Türkiye’nin sanayileşme sürecinin de etkili olduğunu savundu. Ömer Yasin Arık, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Örneğin, Mardin’e gittiğinizde oranın kendi binalarını, yapılaşmasını, yollarını, dolayısıyla kent kültürünü görürdünüz. Oysa şu andaki durum, hızla tek tip kentleşmeye doğru gidiyor. Kent kimliği oluşurken, farklı kategorideki kentler, kendilerine, ihtiyaç duydukları alanda yer seçimi yaparlardı. Tarım alanlarını yok etmemek için, ilkçağlardan beri kentler daha ziyade yamaçlara, tepelere kurulurdu. Çünkü tarım, hayvancılık ve toplayıcılık ile birlikte insanlar için önemli bir geçim kaynağı idi. Daha sonra, modern çağda bu ürünleri bizim yerimize yetiştiren başkaları olduğu için ovalara ve tarla olarak kullanılan alanlara yerleşim başladı.”
“Her kesimin mutlu olacağı kentler oluşturulabilir”
Sanayileşme ile birlikte kapitalizmin de rant kaygısına neden olmasından dolayı yanlış yapılaşmayı tetiklediğini kaydeden Ömer Yasin Arık, “Bunun geri dönüşü için neler yapılmalı bu konuşulmalıdır. Bu, hasta kentlerimizi tedavi etmemiz lazım. Onlara yeni birer kimlik kazandırabilmek bu aşamadan sonra çok zor ama en azından çocuğundan, engellisine tüm kesimlerin mutlu olabileceği yaşam alanları oluşturabiliriz” ifadelerini kullandı.
KMM Kasım ayı birleşmesi, Ömer Yasin Arık’ın, katılımcıların sorularını yanıtlaması ile sona erdi. -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.