Küçük Millet Meclisi’nin bu ayki konuğu Milletvekili İsmail Emrah Karayel oldu. Karayel, yeni anayasanın kadınlar için pozitif ayrımcılık sağlayan bir metin olduğunu söyledi.
Kocasinan Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen Küçük Millet Meclisi birleşiminin bu ayki konuğu AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel oldu. Yeni anayasa metnindeki değişikliklere dair bilgi veren Milletvekili Karayel, anayasanın özellikle üç maddesinin muhalafet partileri tarafından speküle edildiğini ifade etti.
Özellikle sahada seçim argümanı olarak kullanılan, milletvekili sayısının 600’e çıkarılmasına dair bilgi veren Milletvekili Karayel, muhalefet partilerinin ifade ettiği gibi, artan milletvekili sayısının bütçeye ciddi bir yük getirmeyeceğini belirtti. Milletvekili Karayel, “75. madde TBMM üye tam sayısının 550’den 600’e çıkarılması ile ilgili. Bununla ilgili çeşitli spekülasyonlar var. Hem demokratik ülkelerde hem de Avrupa’daki milletvekillerinin sayısı ile karşılaştırdığımızda amaçlanan yeni meclisin kanunlarını kendisinin yapması öngörüldüğünde ve komisyon çalışmalarının yoğunluğu dikkate alındığında 600 milletvekilinin yeterli olduğunu düşünüyorum. Artan milletvekili sayısının bütçeye getireceği yük konusunda siyasi spekülasyonlar yapılıyor ama ben bunun çok ciddi bir problem olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.
Ayrıca 76’ncı maddedeki milletvekili seçilme yaşının 18’e düşürülmesinin de çokça speküle edildiğini kaydeden Milletvekili Karayel, söz konusu düzenlemede askerlik şartı olduğu için, aslında kadınlar açısından pozitif ayrımcılık doğurduğunu ifade etti.
Söylendiğinin aksine cumhurbaşkanının yetkilerinin genişletilmediğini de dile getiren Milletvekili Karayel, konuşmasının sonunda soruları yanıtladı. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla