Çirkin kurbağa ile prensesin aşkını bilirsiniz. Prens, bir cadı tarafından lanetlenerek kurbağaya dönüştürülür. Onun gerçek kimliğini yeniden kazanması için güzel bir kızın onu öpmesi gerekir. Prenses, kurbağayı öper ve etrafı bir ışık kaplar, kurbağa gider yerine yakışıklı bir prens gelir. Hayatta böyle sürprizlerle dolu. Bazıları prense dönüşürken bazıları kurbağa olmaktan vazgeçemez. Çünkü kurbağalar, ırmak, nehir, göllerin kenarlarında yaşar. Deniz ve okyanus onlara göre değildir. Kısa bacaklı ve hoplayamazlar. Bazı insanları da bazen kurbağalara benzetirim. Ancak sıçrarlar ama ve çamurlu sularda kalmaya mahkumdurlar. Ne uzarlar ne kısalırlar. Burada bir aşktan bahsetmedim ne demek istediğimi anlayan anladı…

Belki adam olamadık ama kimsenin de adamı olmadık. İlk duyduğumda çok hoşuma gitmişti bu söz. Ama şu günlerde kimin eli kimin cebinde belli değil. İlişkiler ticarete dönmüş. Al gülüm ver gülüm olmuş. Verenler sevilir vermeyenler sövülür olmuş. Dostluk, arkadaşlık, sevgililik, raflara kaldırılmış. İlişkiler ticarete döndüğü sürece diz dövünmeye devam edecek bazı kesimler. Ne kadar sevdim, ne kadar değer verdim, ne kadar yücelttim, ne kadar korudum, dillerdeki ahların sonu gelmeyecek…

Artık ne ilişkiler sahici ne insanlar adam gibi. Çok gördüm arkasından sövüp sonra aynı masada yemek yiyenleri. Çok gördüm vefadan eksik kalplerin ne kadar çok ezilmekten, dışlanmaktan hoşlandığını. Dürüstlük bu yüzyılın modası değil arkadaş.  Duygularda kapitalizmin esiri olmuş. İşte böyle sevgili okurlarım.

Unuttuk, dostluğu, vefayı, sahiciliği, gülmeyi. Duygusuz robotlar haline geldik. Kumandası hep başkalarının elinde olan sağ git sola git modunda yaşıyoruz. Herkes istediği kanalda istediği rolü oynayabiliyor. Parası olan kral sofralarında yemek beğenmezken fakir fukara bir ekmek için tırnağını dişine takıyor.

Prens misiniz yoksa kurbağa mı?

Zamanla herkes düşürmedi mi maskesini? Boş verelim, kalan sağlar bizim olsun. Biz yine umudumuzu kesmeyelim yarından. İyi insanlar hala var. Özüyle sözüyle bir olan. Tuttuğu eli bırakmayan.

#güldençoktan

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla