Geçtiğimiz gün Milliyetçi Hareket Partisi Melikgazi Belediye Meclis Üyeleri ve Melikgazi İlçe Başkanı düzenledikleri basın toplantısında Melikgazi Belediyesi’ni dava ettiklerini belirtip, kamuoyuna bilgi verdiler. Ertesi gün ise Melikgazi Belediyesi’nden yapılan imzasız yazılı açıklamada davanın belediye ilgili olmadığı ifade edildi.
Şimdi Milliyetçi Hareket Partisi Melikgazi ilçe teşkilatı ve belediye Meclis üyeleri, Melikgazi ilçesindeki bir arsanın satışında usulsüzlük olduğunu ve arsanın FETÖ bağlantısı olan firmalara satıldığını iddia ettiler. Melikgazi İlçe Başkanı Ertuğrul Yücebaş, imar plan tadilatının iptali için Melikgazi Belediye Başkanlığı aleyhine Kayseri 2. İdare Mahkemesi’ne dava açtıklarını açıkladı.
Hatta Melikgazi Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Avukat olan Osman Haymana, taşınmazların değerinin altında FETÖ/PDY’den yargılanan firma sahiplerine satıldığını söyledi.
Haymana açıklamasında “İsmi geçen tüzel kişiliklerden birinin bazı yöneticileri veya hissedarları FETÖ/PDY terör örgütü bağlantıları iddiasıyla yargılanmaktadırlar” diye de ekledi.
Hatta Haymana “Bahsi geçen parsellerde imar plan tadilatı yaparak kamuyu zarara uğratmış görünen Melikgazi Belediye Başkanlığının aleyhine dava açmış bulunuyoruz. Bunun yanında terör örgütü ile direk bağlantısının bulunduğu, devletin gerekli mercileri tarafından kamuoyuna açıklanmış olan Şirketin haksız ve hukuka aykırı olarak elde ettikleri ve bu ranttan kazandıkları kaynakları nereye kullandıklarını bilmediğimiz ilgililer hakkında MHP olarak her türlü hakkımız saklı kalmak kaydıyla tüm hukuki ve cezai başvuruları ilerleyen zaman zarfında yapacağız. Kayseri ve Kayseri’de yaşayanların hakkını sonuçları ne olursa olsun her daim gözeteceğiz” ifadelerini kullandı.
MHP’liler buradaki FETÖ bağlantısına dikkat çekerken, belediyeden yapılan açıklamada ise örgüt bağlantısına hiç atıf”da bulunulmadan adeta açıklama geçiştirildi.
**
Melikgazi Belediyesi tarafından yapılan açıklama hiçbir muhatabın veya yetkilinin isminin bulunmamasını ise garipsedim. Sanki MHP’li üyeleri kale almazmış gibi imzasız bir açıklama var ortada. En azından Belediye Başkanı’nın adı olabilir. Nihayetinde karşınızda Bir seçilmiş Meclis üyesi var. Bir siyasi Partinin İlçe Başkanı var. Onlar çıkıp sizin veya yönettiğiniz kurumun hakkında bir takım açıklamalar yapıyor ise siz de buna isminizle cevap vermek durumundasınız ve vereceksiniz de!
Hadsizlikte sınır tanımayanlardan huy mu kaptınız? Neyse bu konulara önümüzdeki günlerde gireceğim. Sevdiğim bir “Amcam” Ramazan’da insanların oruç tuttuğunu ve biraz mutedil olmam gerektiğini ifade ettiği için “Bayramlık ağzımı” açmıyorum.
Melikgazi Belediye Başkanı Sayın Memduh Büyükkılıç’ı severim, sayarım. Aynı zamanda hemşerilik hukukumuz vardır. Yıllara dayanan bir baba, hatta dede dostluğumuz vardır. Nezaketli, samimi candan bir insandır. Zarar görmesini istemem. Bu konuları çok iyi bilen birisidir. Kime karşı nasıl davranacağını bu şehirde en iyi bilenlerdendir. Kayseri’de birçok kişiye ders verecek derece siyasi geçmişi vardır. Kendisi en azından bu açıklamaya kendisinin ya da yardımcısının veya hukuk müşavirinin adını muhatap olarak yazdırabilirdi.
**
Neyse gelelim Melikgazi Belediyesi’nden yapılan isimsiz açıklamaya. Açıklama şu şekilde, “MHP Melikgazi İlçe Başkanlığı ve MHP Melikgazi Belediyesi Meclis üyelerinin Belediyemiz meclisinde alınan 03.04.2017 tarih 118 sayılı kararımızın iptali için 2. İdare Mahkemesinde açmış oldukları dava üzerine düzenledikleri basın toplantısında ifade ettikleri hususlar, alınan meclis kararında bulunmayan karara konu işlemi çarpıtarak Belediyemizi ilgi ve alakası bulunmayan kişiler ile ilintilendirmeye yönelik maksadı anlaşılamayan beyanlardır.
Basın açıklamalarındaki iddia edilen hususların iptali istenen Meclis kararı ile ilgi ve alakası yoktur. 118 sayılı Meclis kararımızda sadece mülkiyeti İldem Yapı Kooperatifine ait bazı parsellerinin öncelikle ilgili mevzuatlara uygun olarak Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülerek karara bağlanan askı ve ilanına müteakip yürürlüğe giren 1/5000 ölçekli nazım imar planına bağlı kalınarak herhangi bir inşaat alanı artışı olmaksızın kendi parselleri arasında yoğunluk transferi yapılmasından ibaret olan tamamlayıcı bir işlemdir. Bu işlem aynı hukuki silsile yoluyla yapılmak kaydı ile her yerde ve herkese uygulanabilecek meşru bir karardır. Bunun dışında iddia edilen diğer hususlar Belediyemizle ve tadilat konusuyla hiçbir alakası bulunmayan çarpıtma ifadelerdir.”Şimdi MHP’liler dava açtıklarını ifade ederken, Belediye davanın kendileri ile alakalı olmadığını ifade ediyor.
Şimdi bildiğim kadarı ile söylüyorum. Bu işin başlangıcı. Ortada dolaşan ve kulağımıza gelen başka iddialar var ki; bunlarda hiç hoş değil.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla