Domates fiyatının her ne kadar düştüğü söylense de beklenen ucuzluğa ulaşmayınca, Türk sofrasının en ucuz ve pratik yemeği olarak bilinen menemen de neredeyse lüks yemek kategorisine dahil oldu.
Özellikle nisan ayında, market raflarında 10 TL’yi gören domates fiyatı, her ne kadar mevsim itibariyle düştüğü ifade edilse de beklenen düzeyde ucuzlamadı. Domates kadar olmasa da sivri biber fiyatları da artınca, ucuz diye bilinen menemenin maliyeti de yükseldi. Maliyetlerin yükselmesi, hane halkını olduğu kadar, restoran ve kafe işletmecilerini de olumsuz etkiledi.

KAFE İŞLETMECİSİ BAKİ ATALAY, “MENEMEN NEREDEYSE LÜKS YEMEK OLDU” DEDİ.

Fiyatların düştüğü söylense de
Kayseri’de Erciyes Üniversitesi dahilinde kafe işleten Baki Atalay da, maliyetlerin yükselmesinden şikayetçi. Son tüketiciye fiyatları yansıtamadıkları için neredeyse zararına satış yaptıklarını söyleyen işletmeci Baki Atalay, “Domatesin iyisini almak zorundayız. Marketlerden ya da halden almak durumundayız. Buralarda da fiyatlar oldukça yüksek, piyasanın durumu malum; zam şampiyonu domates. Biber keza aynı şekilde. O açıdan maliyetlerimizde de belirgin bir yükselme var. Şu anda domatesin fiyatı 8,55. 10 TL’yi de gördük ama, ancak bu kadar düştü. Fiyatların düştüğü söyleniyor ama çok da fazla düşüş görmedik. O yüzden menemen neredeyse lüks yemek oldu” dedi.

“Üretici ve tüketici arasındaki aracılar kaldırılsın”
Yetkililerin soruna bir an önce çözüm bulmasını beklediklerini dile getiren Baki Atalay, “Yetkililerden bir an önce üretici ve tüketici arasındaki aracıları kaldırmalarını bekliyoruz. Bir an önce önlem alacaksa alsınlar, bize de bir faydası olsun. Üreticinin kazanması için malını pazarlaması gerekiyor, aracılar girdikçe de fiyatlar oldukça yükseliyor, biz de bunları aracıların sattığı fiyattan tüketiyoruz sonuçta” ifadelerini kullandı. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla