Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl Kongresini tamamladı. Kayseri’de etkin siyaseti ile iktidara adeta ders veren genç il Başkanı Baki Ersoy, kongre öncesi yaptığı hazırlıklar ile tek liste olarak kongreye gitmeyi başardı. Kayseri’de MHP açısından birlik ve beraberliğin oldukça önemli olduğu bu süreçte MHP’nin tek liste ile il kongresini tamamlaması oldukça önemli bir başarı olarak kayıtlara geçti.

MHP’nin güçlenerek çıkması gereken kongre umarım bundan sonra bu doğrultuda ilerler. Yeni oluşturulan yönetim listesi de zaten bu doğrultuda yapılmaya çalışıldı.

Bir önceki dönem liste sürecinin de yaşanan sıkıntılar yaşanmasa da bu süreçte de Ersoy’u zorlayan yine bazı durumlar oldu.

Ersoy, taleplerin çoğunluğundan dolayı zorda olsa listeyi tamamladı. Hal böyle olunca da bir önceki dönem yönetimde yer alan bazı isimlerle yollarını ayırmak, bazı isimleri de yönetime almak durumunda kaldı.

Milliyetçi Hareket Partisi hem Türkiye için hem de Kayseri için kritik öneme sahip bir siyasi oluşumdur. Şehitleri ve gazileri olan bir davanın siyasi arenada ki temsilcisidir. Milliyetçi Hareket Partisi’nde görev almak ateşten gömlektir. Aynı şekilde bu harekette liste oluşturmak, birilerine görev tevdi etmekte aynı derece de vebaldir. Başkan Ersoy’da bunların bilincinde olarak bu listeyi hazırladı.

Bundan 8 yıl önce dönemin İl Başkanı Süleyman Korkmaz Başkan’ın yönetimini değerlendirdiğim uzun bir yazı kaleme almıştım.

Listeye kimler nasıl girdi? Kim kiminle beraber hareket etti. Kim hangi ismi önerdi. Bunların hepsini detaylı bir şekilde ifade etmiştim.

Bugün ise listeyi aynı şekilde yorumlayamam. Çünkü birçok mahrem bilgilerin şahidi olarak, bu şekilde detaya inmem etik olmaz.

Ama Kayseri kamuoyunun ve Milliyetçi Hareket Partisi mensuplarının yeni yönetimi daha yakından tanıması, bizlerin gazetecilik görevidir.

Gelelim Listeye.

Listenin birinci sırasında mevcut Kocasinan İlçe Başkanı Serkan Tok var.

MHP tarihinde ilklerin yaşandığı bu kongrede mevcut bir ilçe Başkanı’nın il yönetimine girmesi ancak sürpriz olarak ifade edilebilir. Serkan Tok Ülkücü Hareketi’nin birçok kademesinde görev yapmış, hareket için oldukça önemli bir isimdir. Şahsen tanıdığım, sevdiğim ve saygı duyduğum bu ismin MHP yönetiminde yer alması önümüzdeki dönemler için MHP’nin geleceğine ışık tutacaktır.  Öyle ki; Serkan Reis, biz Ülkücü Ocakları’na aktif olarak gidip geldiğimiz dönemlerde bizim için ulaşılmaz, hayranlık duyulan bir isimdi. Halende öyle olduğunu düşünüyorum.  Serkan Başkan’ın yönetime girmiş olması MHP İl Teşkilatı’na muhakkak güç kazandıracaktır. İnşallah önümüzdeki süreçte de daha iyi yerlerde hizmetine devam edecektir. Yaklaşık 15 gün önce MHP Genel Merkezi’ne giderek, MHP İl Başkanlığı’na aday olmak için MHP Lideri Devlet Bahçeli’den izin alamayan Tok, “Emrinizdeyiz Efendim” diyerek geri dönmüştü. Bugün ise 15 Temmuz’un gizli kahramanlarından Serkan Başkan’ın yönetimde olması bir başarıdır. Allah yolunu açık etsin.

Listenin ikinci sırasında yer alan Seyit Demirezen,  ise parti camiası tarafından sevilen, sayılan, saygı duyulan önemli bir isimdir. Benim için en önemli isimdir. Hep kritik dönemlerde önemli görevler üstlenmiştir. Bu dönemde de aynı şekilde doğru istişareler ile partiye katkısı herkesten fazla olacaktır.

Listenin üçüncü sırasında yer alan işadamı Mehmet Gülsoy,  ise bugüne kadar duruşu ile takdir toplamış, MHP camiası açısından oldukça önemli bir isimdir. Kendisi benim için ağabey nisbetindedir. Mehmet Başkan’ın MHP’ye maddi ve manevi katkıları kimse tarafından göz ardı edilemeyecek derece yüksektir. Onunda bu yönetimde görev alması MHP için kazanımdır.

Listenin dördüncü sırasında yer alan Hacı Çevikel ismini Kayseri’de herkes bilir. Bundan 8 yıl önce Süleyman Korkmaz Başkan’ın listesini yorumlarken, Baki Ersoy ismine gelince onu Korkmaz’ın en önemli isimlerinden birisi olarak nitelendirmiştim. Hacı Abi’de şuan Ersoy’un en önemli isimlerinden birisi. Hatta partinin “kara kutusu” diyebilirim. Hatta bu sefer bir tık öteye götüreyim konuyu. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde Hakan Fidan, Erdoğan için ne ifade ediyor ise Hacı Çevikel’de Baki Ersoy için o nisbettedir. MHP’nin olmazsa olması olan bu isimde önümüzdeki sürekçe MHP’ye yine güç katacaktır.

Listenin beşinci sırasında ise partinin aksakallılarından Hüseyin Mercan yer alıyor. Hüseyin Başkan parti için oldukça büyük öneme sahip bir isimdir. Bu parti için elinden gelenin bir fazlasını yapmak için uğraşmıştır. Dün olduğu gibi bugünde aynı ölçüde harekete muhakkak büyük katkıları olacaktır.

Listenin altıncı sırasında ise gözümüze yeni isim ilişiyor;  Türker Horoz. Türker Horoz herhalde ilk defa bir parti yönetiminde yer alıyor. Kayseri’nin saygın işadamlarından Türker Horoz’un muhakkak maddi ve manevi katkıları partiye olacaktır. İşin açığı listeye İlker Horoz girecek diye düşünüyordum ama Türker Horoz ismi de parti için isabet olmuş.

Listede önceki dönem Teşkilat Başkanlığı yapan Ferhat Temizer, Ülkü Ocakları’ndan yetişmiş kıymetli bir isimdir. İl Başkanı Baki Ersoy’a en yakın isimlerden bir tanesidir. Bundan önceki dönemde olduğu gibi bundan sonra da muhakkak partiye daha çok hizmeti olacaktır.

İl Yönetim Kurulu listesine yeni giren isimlerden bir tanesi de Hacı Ali Doğan. Haceli Reis’i yakinen tanırım. Ülkücü Hareket’te bugüne kadar duruşunu hiç bozmamış yiğit, delikanlı, babacan bir isimdir. Parti yönetimine baktığımız zaman bu parti de adı yönetime en çok yakışan isimlerden birisidir. Haceli Reis, ülkücü hareketin içinden gelen ve bugüne kadar hep sevilen sayılan bir yapıya sahiptir. Allah yolunu bahtını açık etsin. Muhakkak önümüzdeki süreçte bu davaya dün olduğu gibi bugünde yarında katkısı hizmeti olacaktır.

Yine liste de yer alan Cem Çakmak, Baki Ersoy’un hem ortağı hem de danışmanlığını yapmış bir isim.

Liste de yer alan İşadamı Ekrem Şahin’in sonunda listede yer alması umut vericidir.

Önceki dönem parti muhasibi olan Derviş Kilci’de yeni yönetimde yer aldı. Derviş Kilci’yi ağabeyim gibi severim. Allah yokluğunu vermesin. Partinin birçok yükünü sırtlamıştır. Bundan sonra da sırtlayacaktır.

Bunun dışında Liste de yer alan camianın yakından tanıdığı isimlerden bir tanesi de Emrullah Maraş. Emrullah Maraş aynı zamanda Diş Hekimleri Odası Başkanlığı yapmakta. Rahmetli Alparslan Türkeş’in son MYK’sında yer alan bu isimin MHP İl Yönetiminde yer alması MHP açısından oldukça sevindiricidir. Böyle deneyimli kaliteli isimlerin yönetimde yer alması, MHP için oldukça önemlidir.

Liste de yeni isimlerden bir tanesi Kamil Ulu. Kamil Ulu Ülkücü Hareket’in içinden gelmiş orta öğretim teşkilatlarından yetişmiş genç bir isim. Kamil Ulu’yu da yakından tanırım. Öz kardeşim gibi severim, sayarım. Allah yolunu bahtını açık etsin. Bu Yönetimde böyle isimlerin olması hem Ülkücü Hareket için hem de Milliyetçi Hareket Partisi için onur vericidir. Ülkü Ocakları’ndan yetişip parti yönetime girmek her kula nasip olmaz. Allah gücünü kuvvetini artırsın.  Şanı da hizmeti de adı gibi ulu olsun.

Liste uzadıkça uzuyor ama inşallah kalanına yarın devam edelim. Listeden kimler çıktı. Üst Kurul Delegeleri kimlerden oluşuyor. Parti Disiplin Kurulu’nda kimler var. Yedekler kimlerden oluşuyor. İnşallah yarın devam edelim.

Bu vesile ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin 12. Oğlan İl Kongresinin hayırlara vesile olmasını diler, başta İl başkanı Baki Ersoy ve yönetim kurulu üyelerine başarılar dilerim.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla