İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kayseri İl Temsilciliği tarafından düzenlenen ‘İmam Hatip Okulları Kültür, Sanat ve Kariyer Gecesi’nde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, “İmam hatipler müspet ilmin ve hakikatin tecelli ettiği eğitim yuvalarıdır” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TÜGVA Kayseri İl Temsilciliği tarafından İmam Hatip Okulları Kültür, Sanat ve Kariyer Gecesi düzenlendi. Kadir Has Kongre Merkezi’nde düzenlenen gece, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
Gecede bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, “İnsan iki unsurdan oluşmaktadır. Hepimiz şuan görünen bedenin yanında manevi kaynaklarla beslenebilen bir yoktan oluşmaktayız. Birçok ülkede tecrübe edildiği gibi manevi kaynakları kurumuş nesiller yeterinde beslenememekte ve maddiyatın esiri olmaktadırlar. Bu sonuçta toplumu kemiren birçok kötülüğün yeşermesine sebep olmaktadır. Sağlıklı bir toplumun oluşabilmesi için aklen ve manen dinamik bir gençlik gerekmektedir. Bu gençliğin yetişeceği yerlerden biride, imam hatiplerdir. Aklın ilmi, fen ilimleriyledir. Kalbin ilmi ise, din ilimleriyledir. Bu ikisinin birleşimi ile müspet ilim tecelli eder” ifadelerini kullandı.
Elmalı, “İmam hatipler, müspet ilmin ve hakikatin tecelli ettiği eğitim yuvalarıdır. İmam hatipli olarak topluma girdiğinizde, toplum sizlerden her zaman enerji almalıdır. İmam hatipler günümüzde sadece akademik başarı ile değil sosyal, kültürel, bilimsel, sanatsal ve sportif alanlarda da öncü olmaya başlamıştır. İlimizde bilimsel anlamda TÜBİTAK 4006 proje başvurularında projesi kabul edilen 74 okuldan 14 tanesinin imam hatip ortaokulu olması bizleri heyecanlandırmıştır” şeklinde konuştu.
Elmalı’nın konuşmasının ardından imam hatip öğrencileri tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi. Gece, Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ın verdiği konferansın ardından sona erdi. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla