Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği mali işbirliği ile finanse edilen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında gerçekleştirilen 9,6 Milyon Avro bütçeli ‘Mobilya Üretim Altyapısını Güçlendirme Projesi’nin (MOBİTEK) proje ortaklarının yönetim kurullarına yönelik bilgilendirme ve motivasyon toplantısı yapıldı.
Orta Anadolu Kalkınma Birliği’nin sahibi olduğu, Erciyes KSS Yapı Kooperatifi ve Mobilyacılar Odası’nın ortak, Kocasinan Belediyesinin iştirakçi olduğu MOBİTEK Teknik Yardım Bileşeninin uygulaması başladı. İlk faaliyet olarak proje paydaşlarının yönetim kadrosuna yönelik bilgilendirme ve motivasyon toplantısı yapıldı. Toplantıdan önce MOBİTEK ofis ve ortak üretim tesisi incelenmiştir. Toplantıya Orta Anadolu Kalkınma Birliği Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, meclis üyeleri, Erciyes KSS Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyeleri ve Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan MBİTEK Projesinin Kayseri Mobilya sektörünün geleceğine vizyon çizeceğini, sanayi sitesi ve Mobilya AVM’si ile örnek bir projeye zemin hazırladığını belirtti. Toplantıda ayrıca MOBİTEK Projenin çarpan etkidi olarak gelişen 760 adet sanayi sitesi işyeri ve Kayseri Uluslararası Mobilya Sarayı (KUMSMALL) Mobilya Alışveriş Merkezi birlikte ele alındığında diğer sektörlere de örnek olabilecek bir kümelenme modelinin gerçekleşmekte olduğundan bahsedilerek, projelerin başarılı olarak sürdürülebilirliğinin sağlanması için ilgili herkesin destek vermesinin gerekliliği anlatıldı.
Orta Anadolu Kalkınma Birliği Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ise MOBİTEK’in küçük ölçekli KOBİ’erin orta ve büyük ölçekli işletmeler haline gelmesi ve onları yurt dışındaki pazara açılmasını sağlayacak bir proje olduğunu ifade ederek, “Bugün Mobitek’in artık fiziki olarak da mekanlarının gün yüzüne çıkmış olduğu programla sizlerleyiz. Mobitek Projesi bilindiği üzere Orta Anadolu Kalkınma Birliği’nin 9,6 milyonluk bir bütçeyle Avrupa Birliği hibe projesiyle yapılan bir projeydi. Bugün artık fiziki mekanları ve teknik desteği tamamlanmış olan bir proje. Önümüzdeki günlerde inşallah makine ekipmanlarının da alımıyla birlikte bu yılın sonu ya da önümüzdeki yılın ilk yarısından itibaren inşallah mobilya sektörüne hizmet verecek. Bölgeye hizmet verecek büyük bir proje hayata geçmiş olacak. Burası sadece mobilya altyapısını güçlendirme amacıyla ortaya çıkan proje, arkasından da 1 milyar TL’lik mobilya sanayinin üretim tesisi haline gelmiş bir proje. Burası içinde barındırdığı bine yakın KOBİ ile birlikte inşallah önümüzdeki günlerde çok büyük bir ticaret hareketlenmesini sağlayacak. Hem Kayseri ve çevresindeki mobilya üreticilerinin küçük KOBİ’lerin orta ve büyük ölçekli işletmeler haline gelmesi için hem de onların yurt dışındaki pazarlara açılması için, farklı farklı tasarım Ar-Ge’sini geliştirmesiyle birlikte yeni üretimlerin oluşmasını sağlayacak bir proje. İnşallah en kısa zamanda faaliyete geçmesiyle birlikte bölgemize, şehrimize, ülkemize iyi hizmetler vereceğine inandığımız bir proje. Bu proje hem istihdamın artırılması hem de küçük işletmecilerimizin daha büyük işletmeler haline gelmesiyle birlikte şehrimizin mobilya üretimini daha yukarılara taşıyacak, dünya üzerindeki farklı farklı noktalarda da inşallah Kayserimizin adını duyuracağına inanıyoruz. Şimdiden yapılan çalışmalarımız hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı. -iha

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla