Müftülere nikah yetkisi verilmesi laiklikle alakalı bir konu değil

AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesine ilişkin, “Müftülere nikah yetkisi verilmesi laiklikle alakalı bir konu değil” dedi.
AK Parti Kayseri Milletvekili ve önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Nöbetçi Vekil Uygulaması kapsamında vatandaşların sorunlarını dinledi. Öncesinde basın toplantısı düzenleyen Yıldız, gündeme ilişkin konuştu.
Müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesini değerlendiren Taner Yıldız, konunun çarptırıldığını söyledi. Yıldız, “Çok tartışılan müftülere nikah kıyma yetkisi ile alakalı konu geçtiğimiz hafta içerisinde TBMM’de enine boyuna tartışıldı. Müftülere nikah yetkisinin verilmesi, Medeni Kanundaki bir değişiklikle olmadı. Medeni kanunda değişiklik falan yapmış değiliz. Nikah kıyma yetkisinin müftülere de verilmiş olması, bunun önemli bir parçasıdır. İsterseniz Batı dünyasını, isterseniz dünyanın her tarafını inceleyin bununla alakalı Türkiye’nin tartışılacağı bir noktaya bu konuyu sürükleyemezsiniz. Yeni bir kimlik arayışına ve yeni bir kimlik tartışmasına Türkiye’yi sürükleyemezsiniz. CHP, ‘Laiklikle alakalı bir konumu kurcalanıyor?’ diye bir soru sordular. Bununla alakalı bir konu değil. Müftülerde bu ülkede görev yapan, farklı statülerde bulunan ama nihayetinde memur olan kişilerdir. Bir memura bu yetkinin verilmiş olmasını dini bir kisve altından farklı bir noktaya taşımaya çalışmanın iyi niyetle bağdaşmadığını söylemeliyiz” ifadelerini kullandı. -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.