Muhtarlar Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı

Kayseri’de muhtarlar, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.
Kayseri’de, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda bir dizi etkinlikler düzenledi. Etkinlikler kapsamında, İç Anadolu Muhtarlar Federasyonu ile Anadolu Muhtarlar ve Mahalli İdareler Derneği tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir açıklama yapan İç Anadolu Muhtarlar Federasyonu Başkanı İbrahim Erşen, muhtarların demokrasinin temel taşları olduğunu söyleyerek, “Muhtar kelime itibariyle Türk toplumunun tarihsel ve geleneksel nitelikleri ile ortaya çıkmış bir kavramdır. Başka bir deyişle, söz sahibi, seçilmiş kişi, eren ve ihtiyar anlamları taşımaktadır. Nasıl ki siyasi partilerimiz demokrasinin vazgeçilmez unsurları ise, devlet büyüklerimizin de vurguladıkları gibi muhtarlarımızda demokrasinin temel taşlarıdır. Zira, toplumun her kesimini hiçbir ayrım yapmadan temsil etmektedirler” ifadelerini kullandı.
Anadolu Muhtarlar ve Mahalli İdareler Derneği Başkanı Ali Burul da, “21. yüzyıla yakışır bir şekilde hizmet edilebilmesi için yeni köy ve mahalle kanununa ihtiyaç duyulmaktadır. Genel ve yerel ihtiyaçların ilgili kuruluşlara iletilmesinde köprü yolu oynayan muhtarlık, Osmanlı devletinden Cumhuriyet’e taşınan önemli yerel yönetimlerin birimidir. Muhtarlığın 188 yıllık merkezi yerel idareyi temsil eden kurumlar arasında toplumsal barışın sağlandığı ve önemli bir müessese olduğu unutulmamalıdır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti’ndeki mühründen alan bu müessese tarafsızlığını koruyan önemli bir çözüm merkezidir. Bu nedenle, seçmenin 24 saat kapısının çalabileceği, tarafsız çözüm merkezi olduğu için bu kurumu kendine daima yakın hissetmektedir. Bizler genel ve yerel idare arasındaki iş yükünü azaltan, vatandaş ile devlet kurumları arasında aracı olarak sistemde yerini almış yetkilileriz” şeklinde konuştu. -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.