Türk Eğitim-Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Ali Benli, mülakatla öğretmen alınmasına tepki göstererek, “ Mülâkat = torpil olduğunu hepimiz biliriz. Öğretmen alımında; sınav puanı esas olmalı, öğretmen işe başlatılmadan önce de “sıkı bir güvenlik soruşturmasına tabi tutulmalıdır.”dedi.

 

MİLLİ EĞİTİM MİLLİLEŞTİRİLMELİDİR

Türk Eğitim-Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Ali Benli, öğretmen alımlarında gerçekleşen mülakatlarda büyük haksızlıkların yaşandığını ifade ederek,  Milli Eğitim kurumunun millileştirilmesi gerektiğini ve yeni gelen iktidara göre eğitim sisteminin sürekli olarak değişmemesi gerektiğini söyledi.

DOĞRU VE YERİNDE BİR KARAR

Benli, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yarıyıl tatilince çocuklara ders verilmemesi gerektiğini ifde ederek, açıklamanın yerinde ve doğru olduğunu ifade etti. İlk ve Ortaöğretim kurumlarında 1. kanaat döneminin Cuma günü son bulacağını söyleyen Türk Eğitim-Sen 1 Nolu Kayseri Şube Başkanı Ali Benli, “Yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 950 bin eğitim çalışanı için, 05 Şubat 2017 Pazar akşamına kadar sürecek olan tatilin başlangıcı anlamına geliyor. Yavrularımız, gençlerimiz ile eğitim çalışanlarımızın, mutluluk ve huzur içinde bir tatil geçirmelerini temenni ediyoruz” ifadesinde bulundu. Millî Eğitim Bakanımız  Sn. İsmet Yılmaz’ın ;“tatil,tatildir;tatilde,ödev verilmeyecek….”mealindeki açıklamasını, doğru ve yerinde bulduğumuzu ifade ediyoruz.

ÇOÇUKLARIMIZ EN ÖNEMLİ SERMAYEMİZDİR.

Benli, “Yarıyıl tatilinin, öğrencilerimiz ve kıymetli velilerimiz tarafından nasıl değerlendirileceği önem arz etmektedir. Bu dönemde; yavrularımız ve gençlerimizin dinlenmelerine, eğlenmelerine imkân ve fırsat hazırlamak faydalı olacaktır. Tatil dönemlerinde;saatlerce alışveriş merkezi gezmek yerine,kültürel ve sanatsal faaliyetlere etkin olarak katılmaları çocuklarımızın okullarında “teorik”olarak gördükleri derslerde öğrendikleri bilgilerin kalıcı olmasını sağlar.Ayrıca bu faaliyetler; ev ortamının monotonluğuyla kendilerini internet ve televizyona esir eden çocuklarımız ile gençlerimize alternatif,hayatlarını renklendiren bir etkinlik olacaktır.Tatil demek -çocuklar için- eğlence ve oyun demektir. Hane halkıyla birlikte ev içerisinde oynanacak bazı oyunlar; nitelikli zaman geçirilmesine ve herkesin mutlu olmasına vesile olacaktır. Yarının büyükleri, geleceğimizin teminatı sevgili yavrularımız ile gençlerimizin; bedenen ve ruhen sağlıklı yetişmeleri, “en değerli sermayemiz”olacaktır.” diyerek şunları söyledi: Millî birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir zaman diliminden geçiyoruz. Millî birlik ve beraberliği tesis ederek pekiştirmenin yolunun da adaletle hükmetmek ve hukukun üstünlüğünü hâkim kılmaktan geçtiğini -hepimiz- biliriz. Kul hakkına riayet esas alınır, kul hakkı gasplarına son verilirse sıkıntılarımızın büyük bölümü giderilmiş olur.

      Cenâb-ı Hakk âyetleriyle yolumuza ışık tutuyor

Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.                                                                                                                                                      ( NİSA Sûresi-58.âyet )

Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz. Bir kavme olan kininiz, sizi adaletsizliğe sevketmesin. Adaletli olun, çünkü o, takvaya daha yakındır. Allah´tan korkun. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.(MÂİDE Sûresi-8.âyet )

Kutsal Kitabımızın ve yasalarımızın; adaleti, hakkı, hukuku emrettiğini, ötekileştirmeyi yasakladığını hepimiz biliriz. Hal böyleyken “kraldan çok kralcı” anlayışı öne çıkaran bazı idarecilerin âdil olmayan uygulamaları, huzursuzluk kaynağı olmaktadır. Bunlar; kanun ve yönetmelikleri “yok”sayarak kişiye özel, adrese teslim iş ve işlemlere imza atmaktadırlar. Bu sakat anlayışa -ivedilikle-son verilmesi, hepimizin yararına olacaktır.

MÜLAKAT AYRI BİR GARABETTİR

“Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ’96 bin 068 öğretmene ihtiyaç var’ dedi. Şubat 2017’de 10 bin atama yapılacağı gündemde. Bu kadar öğretmen açığı varken Şubat’ta atanacağı söylenen öğretmen sayısının, çok az olduğu hepimizi mâlumu. Ayrıca, 400 binden fazla öğretmen atama beklerken hâlen ücretli öğretmen çalıştırmakta ısrar etmek-eğitime, öğretime verilen önemi göstermesi bakımından-düşündürücüdür. Mülâkatla öğretmen alımı da ayrı bir garabettir. Mülâkat’ın torpil olduğunu hepimiz biliriz. Öğretmen alımında; sınav puanı esas olmalı, öğretmen işe başlatılmadan önce de “sıkı bir güvenlik soruşturmasına tabi tutulmalıdır.”

HABER: NACİ GÜLTEKİN ŞEKER

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla