Diyetisyen  Duygu Deniz, bazı ürünlerin bölgesel zayıflamada etkili olduğu düşüncesinin yanlış olduğunu söyledi.

 

Türk toplumunun kilo probleminin, genellikle karın bölgesindeki fazlalıklarla alakalı olduğunu ifade eden Diyetisyen Duygu Deniz, diyet endüstrisi tarafından pazarlanan ‘bölgesel zayıflama’ etkili ürünlerin gerçekçi olmadığına dikkat çekti. Diyetisyen Duygu Deniz, “Şunu yersem karın bölgemdeki ya da basen bölgemdeki yağlanmalardan kurtulmuş olurum gibi düşünceler yanlıştır. Bazı yiyeceklerin ya da içeceklerin zayıflama da yardımcı olduğunu da inkar edemeyiz ama bu bölge bazında bir etki yaratmaz.” dedi.

 

Yoğurt, çay ve salatanın zayıflamaya yardımcı olduğunu kaydeden Diyetisyen Duygu Deniz, “Yeşil çayın karın bölgesindeki yağların yakılmasında etkili olduğu söyleniyor. Ama birey yeşil çayı içtiğinde karın bölgesinden kilo verirken vücudunun başka bölgelerinde de kilo vermektedir. Dolayısıyla orantı açısından vücutta bir değişiklik gözlenmiyor. Bunlar sadece zayıflamaya yardımcı olan etkenler. Asıl yapılması gereken dengeli beslenmek ve düzenli spor.” diye konuştu.

 

KİLO VERMEK KAFADA BİTİYOR

 

Kilo vermenin karar vermekle alakalı olduğuna değinen Diyetisyen Duygu Deniz, “Birey ilk önce birey zayıflamak konusunda psikolojik olarak kendini hazır hissetmelidir. Bunun için yapılması gereken şey bir diyetisyene başvurmak olmalıdır. Diyetisyen diyete başlarken yapmanız gereken şeyler hakkında sizi bilgilendirecektir. Bireyin sağlık koşullar diyeti çok etkilemektedir. Onun için başlanmadan önce bir sağlık kontrolünden geçirilir. Yoksa sağlıksız olarak yapılan diyetler saç dökülmesi, halsizlik, tansiyon düşmesi, sürekli açlık hissi ve ilerleyen zamanlarda kas ayıplarının vücuda verdiği zararlar ortaya çıkar.” ifadelerini kullandı.

imgp8723

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla