Özhaseki’den ‘Otopark’ açıklaması

Yeni Otopark Yönetmeliğine ilişkin konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Trafiğin yoğun olduğu yerlerde işe yarayacak bir formül” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve TOKİ işbirliği ile yaptırılan konutların kura çekimine katıldı. Kadir Has Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen kura çekimi öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Özhaseki, Yeni Otopark Yönetmeliğine ilişkin konuştu.
Özhaseki, otoparkların açık ve kapalı olarak 2 türlü yapılabileceğini söyleyerek, “Bunu 2 türlü yapabilirler. Hiçbir mahsuru yok. Dünyanın birçok yerinde görüyoruz. İş merkezlerinin ve trafiğin yoğun olduğu yerlerde işe yarayacak bir formüldür. Neden, sırayla bir dizi cadde üzerinde destek varken birisi orada binası eskimişse veya değiştirmek istiyorsa onu yıkıp olduğu gibi otoparka çevirip bildiğimiz asansör sistemiyle de çok rahat hepsini kullanabilecek. Asıl devrim niteliğinde olan tedbirler yeni yapılacak binalardır. Eskiden hepimizim malumu olduğu üzere 3 daireye bir tek otopark gösterme zorunluluğu vardı. Şimdi herkes bir plan yapıyorsa, gidip ev yapacaksa bir daireye bir otoparkı göstermek zorundadır. Eğer otopark yeri yok gibi bir anlayış ile belediye müracaat ederse onu paraya çeviriyor. Paraya çevirdiği zaman güya otopark hesabında toplanıyor ve daha sonra otopark hesabından otopark yapımı için kullanılmak üzere o para birikiyor. Yalnız bunun işlemediğini de gördük. Çünkü belediye daraldığında parayı alıyor ve başka yerde kullanıyor. O zaman bizim otopark hesabındaki para da bir işe yaramıyor. Bütün bu aksaklıkları zaman içerisinde gördüğümüz için artık paraya çevirme yok.Biz önümüzdeki hali hazırdaki kangrenlere bir taraftan çözüm bulmaya çalışırken bir taraftan da problemlerin ilerde çok daha fazla artmaması adına yeni bir takım tedbirler alıyoruz. Bu anlamda çok olumlu tepkiler aldık” ifadelerini kullandı. -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.