Paramediklere işaret dili kursu verildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile Erciyes Üniversitesi Halil Bayraktar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokul ortaklığında düzenlenen işaret dili eğitimine katılan paramedikler sertifikalarını aldı.
İtfaiye Daire Başkanlığında düzenlenen programa, Daire Başkanı Mustafa Kızılkan, Proje Koordinatörü Halil Bayraktar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Vesile Şenol ve eğitim alan paramedikler katıldı. İşaret dili ile İstiklal Marşı ve itfaiyeci duasının okunmasının ardından, çalışma ilgili bilgi veren İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Kızılkan, ilk etapta 20 paramediğe eğitim verildiğini söyledi. 120 saat süren eğitimlerin devam edeceğini belirten Mustafa Kızılkan, hastane öncesinde acil bakım hizmeti yapan paramediklerin, söz konusu eğitimle daha fazla insana yardımda bulunabileceğini dile getirdi.
Proje Koordinatörü Doç. Dr. Vesile Şenol ise, ilk etapta eğitim alanların devam eden süreçte uzmanlaşmak üzere eğitimlerine devam edeceklerini belirtti. Doç. Dr. Vesile Şenol, “Dil, iletişim engellerini ortadan kaldırmak için çok önemli bir araç. Biz bu süreçte öğrencilerimize Türkçe’nin yanında İngilizce, Fransızca, Almanca gibi farklı diller öğretmeye çalışıyoruz ama dil kullanamayan bireyler de var toplumda. Dolayısıyla işaret dili de iletişim kurmak için çok önemli. Ayrıca beden dili iletişimde yüzde 60 oranda etkili. İşaret dili beden dilini besleyen ve zenginleştiren bir araç. Bu nedenle işaret dilinin ilk aşamada ilk yardım hizmeti veren paramedikler için yararlı olacağını düşünerek bu eğitimlere başladık. Eğitimlerimiz devam edecek ve daha fazla sayıda paramediğe ulaşacağız” ifadelerini kullandı. -İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.