Kayseri Melikgazi İstiklal Özel Eğitim Meslek Okulu Yiyecek İçecek Atölyesi, e-Twinnig projeleri kapsamında Fransa da ” École Maternelle 58 rue Archereau 75019 PARIS” okulu ile kuruculuğunu üstlendiği ‘Farklı il Farklı Ülke Yemek Tarifleri’ konulu proje kapsamında çevrimiçi olarak eş zamanlı Kayseri Yağlaması yaptı.

Kayseri Melikgazi İstiklal Özel Eğitim Meslek Okulu Yiyecek İçecek Atölyesi, e-Twinnig projeleri kapsamında Fransa da ” École Maternelle 58 rue Archereau 75019 PARIS” okulu ile kuruculuğunu üstlendiği ‘Farklı il Farklı Ülke Yemek Tarifleri’ konulu proje kapsamında çevrimiçi olarak eş zamanlı Kayseri Yağlaması yaptı. İstiklal Özel Eğitim Meslek Okulu Yiyecek İçecek Hizmetleri Öğretmeni Proje Yürütücüsü Hüseyin Bozlak: “Proje kapsamında Ecole Maternelle Okulu’ndan öğrenci velilerinin anlatımı ile daha önce farklı ülke yemeklerini birlikte yapmıştık. Projemizin son uygulamasında ise Kayseri yağlamasını çevrimiçi ortamda öğrencilerimizin anlatımı ve Paris’teki okul öğrencilerinin uygulaması ile birlikte yaptık. Öğrencilerimizin anlatımı ile sınıflarında Kayseri yağlamasının önce hamurunu hazırlayan öğrenciler sonra kıymalı harcı hazırlayarak eğlenceli vakit geçirdiler. Proje boyunca yapılan etkinlikler iki farklı okul tarafından da denenmiş olduğu için oluşturulacak tarif kitapçığı tam ölçülü olarak Fransızca ve Türkçe dillerinde hazırlanarak ilerleyen günlerde okul web adreslerinde yayınlayacaktır” dedi.

Ayrıca Kayseri İstiklal Özel Eğitim Meslek Okulu müdürü Osman Morsünbül’ün de projeye ayrı önem verdiğini belirten Bozlak, bu proje için kendisi de bugün kollarını sıvayarak Kayseri Yağlaması için hamur açtığını söyledi.

Ecole Maternelle Okulu’ndan Öğrencilerin Kayseri yağlamasını çok sevdiğini belirten Paris’teki okul öğretmeni ve aynı zamanda proje kurucu ortağı olan Ayşe Sönmez: “Öğrencilerimiz ilk defa Türkiye’den yemek yediler ve bunu Kayseri yağlamasını kendileri yaparak başardılar, çok beğendiler. Öğrencilerimiz için unutulmaz bir deneyim oldu Kayseri’den Hüseyin Hocamıza ve öğrencilerine çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Projenin son etkinlik uygulamasının sonunda ise Türkçe vedalaşmaların ardından bol bol hatıra fotoğrafı çekilerek uygulama sonlandırıldı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla