Pazarören Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri, anaokulu öğrencileri için hazırladığı proje ile, tarihi Pazarören Köy Enstitüsünün geleneğini sürdürüyor.
Pazarören Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri, gerçekleştirdikleri ‘Benimle Oynar mısın?’ projesi kapsamında anaokulu öğrencilerine oyuncaklar hediye etti, oyunlar oynadı ve minikler için Hacivat-Karagöz gösterisi düzenledi. Öğrencilerin oyuncakları öğretmenlerin desteği ile aldıklarını söyleyen Okul Müdürü Hayrettin Acet, “Bu proje ile televizyon, internet gibi medya araçları ile zehirlenen lise öğrencilerimiz, henüz bunların etkilerine maruz kalmamış anaokulu öğrencilerimizle bir araya gelerek onlara gösteriler sundu, kendi aldıkları oyuncakları hediye ederek onlarla oynadı. Öğrencilerimiz bu proje ile kardeşlik için fedakarlık yapılması gerektiğini, dayanışma, yardımlaşma ve hediyeleşmenin önemini anlayarak Türk geleneklerinde küçüklere sevgi duymanın gereğini kavramışlardır” dedi.
Sırada, ‘Kardeşim, benimle okur musun?’ projesi var
Pazarören Çok Programlı Anadolu Lisesinin, Köy Enstitüsünden kalma zengin bir mirasa sahip olduğunu hatırlatan Okul Müdürü Hayrettin Acet, öğrencilerin söz konusu proje ile bir manada, Enstitünün ‘topluma yararlı olma’ geleneğini de sürdürdüğünü belirtti. Bu tür etkinliklerin devam edeceğini dile getiren Acet, bu hafta başlayacak olan ‘Kardeşim, benimle okur musun?’ projesiyle de, yine Lise öğrencilerinin miniklerle bir araya gelerek, onlara okuma sevgisini aşılayacağını ifade etti.
Pazarören Köy Enstitüsü hakkında
1938 yılında Eğitmen Kursu olarak açılmış olan, şimdiki Pazarören Anadolu ve Çok Programlı Lisesi, 17 Nisan 1940 tarihli ve 3803 sayılı yasa ile köylere ilkokul öğretmeni yetiştirilmek üzere açılmış bir ‘Köy Enstitüsü’dür. Burada öğrencilere teorik dersler verilmesinin yanı sıra, bahçecilik, budama, inşaat teknikleri, müzik, spor gibi uygulamalı eğitimler verilmiş ve bu eğitim modeli için bir kampus inşa edilmiştir. Enstitüleri’nin ‘Öğretmen Okulları’na çevrilmesi ile Pazarören Köy Ensitütüsü de 1954 yılında Mimar Sinan İlk Öğretmen Okulu adını alarak öğrenci yetiştirmeye devam etmiştir. 1975 yılından sonra bu okullar Anadolu Öğretmen Lisesi’ne dönüştürülmüş, Pazarören’deki okul da bundan nasibini almıştır. Daha sonra 1989 yılında okulun ismi Pazarören Lisesi ve Ortaokulu olarak değiştirilmiştir. 2004 tarihinden itibaren de tarihi kampus, Pazarören Lisesi Müdürlüğü olarak ayrılmıştır. Kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 5/5/2000 tarih ve 2576 sayılı kararı ile 96 dönümlük okul alanı koruma altına alınmış, toplam 26 binadan 18’i) Ana bina, Kızlar Yatakhanesi, Gülcemal Yatakhanesi, Tuvaletler, Fırın, Çamaşırhane, Hamam, Garajlar, Öğretmenler Lokali, Demirhane, Marangozhane, Spor Salonu, Sinema Salonu, Kalorifer Binası, Jenaratör Binası, 3 adet lojman) tescillenmiştir. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla