Sağlık Hizmetleri Değerlendirme İl Toplantısına katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, burada yaptığı konuşmada, “Refah seviyemiz arttıkça yeni hastalık grupları ortaya çıkıyor. Bulaşıcı olmayan hastalık grupları, sigaraya bağlı, şişmanlığa bağlı, hareketsizliğe, şeker ve kalp hastalıklarına bağlı kanserler yepyeni bir hastalık yükü ve berberinde de riskleri getiriyor “ dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, CVK Bosphorus Otel’de düzenlenen Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıya Bakan Akdağ’ın yanı sıra İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Gümüşoğlu, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Emre Güner, Kamu hastaneleri kurumu yöneticileri, İstanbul Sağlık Tesisleri temsilcileri, Özel Üniversite temsilcileri ve özel hastane temsilcileri katıldı. Bakan Akdağ, bu yıl 6’ıncısı düzenlenen toplantıda özel hastaneler ve üniversite hastanelerini değerlendireceklerini belirtti.

“Refah seviyemiz arttıkça yeni hastalık grupları ortaya çıkıyor”

Türkiye’de İhtiyaçların değişmesiyle yeni hastalıkların ortaya çıktığını aktaran Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Sağlık sektörü açısından yeni bir döneme başlıyoruz. Türkiye’nin ve Türk insanının ihtiyaçları değişti, hastalık yükümüz de değişti. Geçmişte çocukları ishalden, aşıyla korunabilir hastalıklardan, zatürreden, eksik beslenmeden hayatını kaybeden ülkenin sağlık sisteminden bahsediyorken artık bu durum değişti ve bunları artık aştık. Sağlıkta değişim programıyla yeni bir noktaya geldik ama bazen başarılarınız aynı zamanda sizin gelecekle ilgili risklerinizi oluşturur. Bulaşıcı hastalıkları ortadan kaldırdıkça bir taraftan memlekette refah seviyesi artan bir ülke olunca yeni hastalık grupları ortaya çıkıyor. Bulaşıcı olmayan hastalık grupları, sigaraya bağlı, şişmanlığa bağlı, hareketsizliğe, şeker ve kalp hastalıklarına bağlı kanserler yepyeni bir hastalık yükü ve berberinde de riskleri getiriyor. Bunlarla baş etmek için sistemimizi tanzim etmemiz gerekiyor” diye konuştu. -iha

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla