REFERANDUM EKONOMİYİ DE ETKİLEDİ

Siyasette olduğu kadar ekonomi kanadında da referandum ön plandaydı. Hükümetin yaptığı “istihdam milli seferberliği” çağrısı, Şubat ayı rakamlarına olumlu yansırken ÖTV vergisinin sıfırlanması piyasaların yüzünü güldürdü. Öte yandan, Otomotiv sektörü ihracat rekorunu kırarken enflasyon ise son 10 yılın rekor yükselişini yaşadı. Rapora göre, Dolar Kuru, Vergi ve İhracat ilk üçte konuşuldu

 

Trump’ın konuşmasının dolar’a etkisi

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’deilk konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasında daha önce de bahsettiği gibi ekonomi ekibinin “tarihi vergi reformu” üzerinde çalıştığını söyleyerek seçim kampanyasında verdiği mesajlara değindi.  Öte yandan Trump’ın kongredeki konuşmasının ardında dolar yükselişe geçti. Dolar, 118 bin 84 haberle basında yer aldı.

 

İstihdam seferberliği: “İşsizliği gümbür gümbür çökerteceğiz…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve ekonomiden sorumlu bakanların katılım sağladığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Şurası başladı.TOBB Ekonomi Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iş adamlarına istihdamda milli seferberlik çağrısı yaparak “Bu seferberlikle işsizliği gümbür gümbür çökerteceğiz” sözleriyle istihdam seferberliğinin tüm Türkiye’de gerçekleşeceğini belirtti.

Hükümetin istihdam seferberliği çağrısının ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu istihdam seferberliği kapsamında Şubat ayı rakamlarını açıkladı. Rakamlara göre, Şubat ayında toplam 232 bin 85 kişi işe yerleştirildi. İşsizlik, 42 bin 724 haberle yer alırken, İstihdam 2 bin 645 habere konu edildi.

 

  1. Vergi Haftası kutlamaları
  2. Vergi Haftası bu yıl, 27 Şubat-5 Mart 2017 tarihleri arasında tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi haftası vesilesiyle yayımladığı mesajda, vergisel yükümlülüğünü yerine getiren ve vergisini zamanında ödeyen vatandaşlara ülkenin ekonomik istikrarına sağladıkları değerli katkıdan dolayı teşekkür etti. Vergi, 81 bin 725 habere konu oldu.

 

Otomobil’de ihracat rekoru kırıldı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv sektörü son 10 yılın en yüksek artışını Şubat ayında gerçekleştirdi. Otomotiv ihracatı şubat ayında yüzde 12.5 artışla 2 milyar 230 milyon dolar oldu. Otomotiv, 6 bin 314 habere konu edildi.

 

ÖTV sıfırlanınca satışlar arttı

Bakanlar Kurulu kararı ile beyaz eşya ve küçük ev aletlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) sıfırlanmasının ardından yaklaşık geçen 1 aylık sürede satışların yüzde 20 arttığı kaydedildi. ÖTV’nin sıfırlanmasının etkisi piyasadaki sirkülasyonu arttırırken tüketiciyide heyecanlandırdı. ÖTV, 11 bin 675 haberle yer aldı.

 

 

 

Enflasyon ’da rekor yükseliş

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, şubat ayı itibariyle yıllık enflasyon yüzde 10,13’e yükselerek son 5 yılın rekorunu kırdı. Üretici fiyatları enflasyonu ise yüzde 15,36 ile son 8 yılın rekoruna ulaştı. Enflasyon, 27 bin 272 haberle yer aldı.

 

Turizm’de bu yıl hedefler yüksek

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, turizme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Rusya pazarının şu anda çok iyi gittiğini,sektörü etkileyecek bir durum yaşanmazsa Rusya’dan Antalya’ya bu yıl 3 milyonun üzerinde turist geleceğini vurguladı. -GÜLDEN ÇOKTAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.