Geçmişte yazdığım köşelerde Kayseri toplu taşıma sisteminde sıkıntıların olduğunu ve yetkililer tarafından bu sorunlara acil çözümler üretilmesini yazmıştım.  Her gün toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlar isyan etme derecesine gelirken nedense yetkililer halkın sürekli yaşadığı ve sürekli şikayet ettiği sorunları görmemekte ısrarcı.

KAYSERİ Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, göreve geldiği günlerde kendisinden çok üstün performans beklenen bir başkandı. Ama ne yazık ki Sayın Başkan’ın yaptığı açıklamalarda vizyonu geniş başkan demekte aceleci davranıldığını düşünüyorum.

Çelik Başkan, toplu taşımada kalitenin her geçen gün arttığını ve vatandaşta da memnuniyetinin arttığını söylemiş. Çok sayıda halk otobüsünün seyir halindeyken yandığını ve yolcularını tahliye etmek zorunda olduğunu gördük. Bununla birlikte kaç tane otobüs yollarda kaldı. Bazı şoförlerin yolculara karşı tavırlarından ise hiç bahsetmiyorum. Saatlerce duraklarda otobüs beklerken ağaç olan vatandaşlardan da hiç bahsetmiyorum.

Sürekli toplu taşımayı kullanan bir vatandaş olarak, Başkan Bey’in bu açıklamasını görünce inanın çok sinirlendim. Bu ezbere konuşmaktan başka, iyimiş imajı ve algısı oluşturmaktan başka hiçbir şey değil. Halkın başkanı, kavramını ne kadar çok kullansalar da halktan bir o kadar da uzak olduklarını görüyoruz aslında. Kayseri’de bence en büyük sıkıntı toplu taşımada.  Çünkü binlerce insan toplu taşımayı kullanmakta. Milletin aklıyla artık alay etmekten vazgeçilmeli, gerçekçi olarak sorunlara çözüm bulunmalıdır. Toplu taşımada yolcu ve şoförler birçok sıkıntı yaşarken çıkıp hiçbir sorun yok, her şey güllük gülistanlık demek aldatmacadır. Makam araçları ile bazen belediye otobüslerinin karıştırıldığını düşünüyorum. Makam sahibi olalım, halkın başkanı da olalım ama halkı kandırmayalım

Başkan Bey’in hangi kriterleri göz önünde bulundurarak böyle bir kanıya vardı aslında merakta etmiyor değilim. Uzakları yakın etsin, otobüslerdeki yoğunluğu alsın diye yapılan tramvay Talas’tan Meydan’a 40 dakikada gelmekte. Şimdi 15 dakikada giden otobüsü mü tercih edersiniz yoksa 40 dakikada giden tramvayı mı? Kayseri’de hiç mi güzel şeyler yapılmıyor diye soracak olursanız şahsen kendime adıma şöyle parmak ısıracak güzel projelerin yapıldığını düşünmüyorum. Nasıl desem, günü kurtarmak için yapılıyor sanki her şey.

Son olarak; Otobüslerimizde kalite artıyormuş.

Vatandaş ise çok memnunmuş muş…… Yılın en güzel bir laf şakası……

#güldençoktan

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla