68 şehidin hayatını kitaplaştırıp, gelirini Mehmetçik’e bağışladı

ŞEHİDİMİN SESİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Konya’da, ziyaret ettiği şehitlikte, mezar taşında ismi ve bilgileri yazılı olmayan şehitten etkilenen Gül Öztürk, 68 şehidin hayatını anlattığı ‘Şehidimin Sesi’ kitabını yazdı. 1 yıllık çalışması sonucu 5 ay önce kitabını çıkaran Öztürk, satışından elde edilecek geliri Türkiye Mehmetçik Vakfı’na bağışlayacak. Öztürk’ün kitabı “Şehidimin Sesi” kısa zamanda tüm Türkiye’nin ilgisini çekti ve büyük destekler görüyor.

Konya’da, ziyaret ettiği şehitlikte, mezar taşında ismi ve bilgileri yazılı olmayan şehitten etkilenen Gül Öztürk, 68 şehidin hayatını anlattığı ‘Şehidimin Sesi’ kitabını yazdı. 1 yıllık çalışması sonucu 5 ay önce kitabını çıkaran Öztürk, satışından elde edilecek geliri Türkiye Mehmetçik Vakfı’na bağışlayacak.

Gül Öztürk, 1 yıl önce Konya Şehitliği’ni ziyaret ettiğinde, bir şehidin mezar taşında ismi ve bilgilerinin yazmadığını fark etti. Bundan esinlenen Öztürk, şehidin kim olduğunu öğrenip, hayatı hakkında kitap yazmayı düşündü ardından da kentteki şehit ve gazi aileleri dernekleriyle temasa geçti. Şehit aileleriyle görüştüğünde, diğer şehitlerin de bilinmeyen kahramanlıkları ve hayat hikayeleri olduğunu öğrenen Öztürk, 68 şehidin hayat hikayesinden oluşan ‘Şehidin Sesi’ adlı kitabı yazdı.

SAHİPSİZ KAHRAMAN “ŞEHİDİMİN SESİ” OLDU

Kitap yazmaya nasıl karar verdiğini anlatan Gül Öztürk, Şehitlikte bir askerimizin mezarı var. Ne adı ne sanı var. Ne annesi ne babası ne dünü ne de bugünü var. İsmi bile yok. Onu görünce çok etkilendim. Normalde onun kitabını yazacaktım, ‘Sahipsiz Kahraman’ diye bir kitap çıkaracaktım; ama işin rengi buraya gelip gittikçe değişti. Bu kitapta 68 şehidimizin hikayesi var. Ailelerle Konya Şehit Aileleri Derneği ve Konya Şehit ve Gazi Aileleri Derneği ile görüşerek referans aldım. Onların aracılığıyla aileleri tek tek ziyaret ettim, anılarını dinledim, farklı bir bakış açısıyla yazmak istedim ve böyle güzel bir şekilde sonuçlandı dedi.

“KAPIDAN KOVSANIZ BACADAN GİRECEĞİM”

5 ay önce çıkardığı kitabına ilginin yoğun olduğunu belirten Gül Öztürk, şunları söyledi

Tüm şehitlerimizin hikayesi beni etkiledi. Çünkü hepsinin seçilmiş insanlar olduğunu düşünüyorum. Hepsinin hayat hikayesi farklı. Hiçbirini birbirinden ayırmıyorum, fakat içlerinden biri beni çok etkiledi. Ben onu hiç tanımadan, rüyamda gördüm. Ertesi gün Şehit Aileleri Derneği’ne gidip, orada resmini buldum. Ailesi ile iletişime geçtim. Dedim ki ‘Kapıdan kovsanız bacadan gireceğim’. Hikayesini dinlediğimde 18 askeri ile birlikte Tunceli’de şehit düştüğünü öğrendim. Aileler şehitlerin hikayelerini anlatırken çok fazla etkilendiler. O anları anlatırken çok fazla etkilenip üzülüyorlar. Ben hikayelerini yazacağım, dediğimde ‘sadece öz geçmişlerini yazacağım’ olarak algıladılar. Hikayelere başlarken, ‘Ben Mehmet Gücüyetmez’, ‘Ben Erkan Kurşun’, ‘Ben Emrah Çelebi’ diyerek başladım yani kendi ağzıyla diliyle.

34 liraya satılan kitabın gelirinin tamamını Türkiye Mehmetçik Vakfı’na bağışlayacağını belirten Öztürk, Şehitlerimizin bize emanetleri olan çocukların kitabı okuduğunda ‘babam’ demesi bile çok gurur verici bir durum. Babası şehit olduğunda henüz 6 aylık olan çocuğumuzun yanına gittiğimde, elinde kitapla ‘Bu babamın defteri’ diye geziyordu. Bu kitapla babasını tanıma fırsatı buldu. Türkiye’de birçok eve girdi bu hikayeler. Bu kitaptan maddi bir beklentimiz olmadı. Böyle bir şeyin karşılığı olmamalıydı. Geliri Türkiye Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak dedi. –SELMA KÖSEDAĞ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla