Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi ile Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD)’nin düzenlediği Sepsis Çalışma Grubu Bölgesel Toplantısı gerçekleştirildi.
Kentteki bir otelde düzenlenen, ‘Sepsisteki Hastada Güncel Tedavi Yaklaşımı’ başlıklı toplantının açılış konuşmasını, ERÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu yaptı. Tıptaki tüm gelişmelere rağmen, sepsise bağlı ölümlerde azalma kaydedilemediğini belirten Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu, Erciyes Üniversitesinin, bu denli önemli bir konuda düzenlenen toplantıya ev sahipliği yapmasından dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi. Toplantının, Sepsis’in tedavisine yeni yaklaşımlar getirmesi konusunda katkı sunmasını dileyen Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu, katılımcılara teşekkür etti.
Program kapsamında, ilk oturumda, ERÜ Tıp Fakültesi Anestesiyoloji ve Reanimasyon anabilim dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Akın, ‘Sepsiste erken tanı ve erken resüsitasyon’; ERÜ Tıp Fakültesi Acil Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Avşaroğlu, ‘Sepsisli hastaya acil serviste yaklaşım’; ERÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sungur, ‘Sepsiste organ yetmezliğine yaklaşım. Çoklu organ yetmezliği önlenebilir mi?’; ikinci oturumda ise, ERÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Kilinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Alp, ‘Sepsiste antimikrobiyal tedavi’; ERÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Gündoğan ise ‘Sepsis hastasında beslenme. Neleri yapmalı, neleri yapmamalı?’ başlıklarında sunumlar yapıldı.
Sepsis nedir?
Geçen yıllarda Sinema Oyuncusu Nejat İşler’i ölümden döndüren ve Şarkıcı Harun Kolçak’ın prostat kanseri ile mücadele ederken yakalandığı hastalık olan ‘sepsis’ enfeksiyona karşı vücudun verdiği cevabın organlara zarar vermesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Erken tanınıp tedavi edilmezse ölüme yol açabilir. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla