Slovakya’nın Ankara Büyükelçisi Anna Turenicova, Büyükelçilik heyeti ile birlikte Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Serdar Altuntuğ’u ziyaret etti. Ziyarette Kayseri’den övgüyle söz eden Konuk Büyükelçi, Kayseri’nin kendisini büyülediğini belirtti.
Slovakya Büyükelçisi Anna Turenicova’nın ziyaretine İstanbul Başkonsolosu, Büyükelçilik Müsteşarı, Kayseri Fahri Konsolosu Osman Gülkdüoğlu ile Edirne, İzmir Trabzon, Bursa, Tekirdağ, Mersin, Kocaeli ve Manavgat Fahri konsolosları da katıldı.
Sözlerine Slovakya’nın Türkiye’nin büyük bir dostu olduğunu belirterek başlayan Konuk Büyükelçi, “AB dönem başkanlığını yeni bıraktık. Dönem başkanlığımız boyunca Türkiye- AB ilişkilerinde Türkiye tarafında yer aldık ve destekledik” dedi. Kayseri’den de övgüyle söz eden Büyükelçi Turenicova, “Kayseri’deki görüntü beni büyüledi. Erciyes ve tarihi binalar çok güzel. Kayseri, ziyaret eden herhangi bir kişi için çok etkileyici bir şehir” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Serdar Altuntuğ da Slovakya heyetini Kayseri’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Kayseri’nin şehircilik anlamında planlı bir şehir olduğunu ifade eden Altuntuğ, bunun için Büyükşehir Belediyesinin ciddi çalışmaları olduğunu söyledi. Altuntuğ, Kayseri’nin 5 bin yıllık bir tarihe sahip bulunduğunu ve mazlumlara gönlünü açan bir şehir olduğunu belirterek yaklaşık 60 bin Suriyelinin Kayseri’de yaşadığını kaydetti.
Slovakya Büyükelçisi Anna Turenicova da Suriye konusunda önemli ifadeler kullanarak, “Suriye konusunda Türkiye hepimizin iftiharını ve teşekkürünü hak ediyor. Türkiye, insanlara ne şekilde yardım edilebileceği konusunda örnek gösterilmelidir” dedi.
Konuşmaların ardında Konuk Büyükelçi Turenicova ve Başkanvekili Altuntuğ birbirlerine karşılıklı hediyeler takdim etti. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla