Slovakya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Anna Turenicova, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı’yı ziyaret etti.
Vali Kamçı tarafından Valilik girişinde karşılanan Slovakya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Anna Turenicova ilk olarak Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı. Daha sonra konuklarını makamında ağırlayan Vali Kamçı, burada yaptığı konuşmada, ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirerek, ziyaretin Kayseri ile Slovakya arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına inandığını söyledi.
Sayın Büyükelçi ile birlikte Türkiye’nin her tarafından Slovakya fahri konsoloslarının Kayseri’yi ziyaret ettiğini dile getiren Vali Kamçı, sözlerine şöyle devam etti:
“Bugün Türkiye’nin her tarafındaki fahri konsoloslar Kayseri’ye gelmiş durumda. Slovakya ticari ilişkilerimizin daha iyi olmasını istediğimiz ülkelerden birisi. Umuyorum ki ticari ve ekonomik ilişkiler daha da artar. Siz değerli fahri konsoloslar sayesinde ekonomik ilişkilerin artacağına inanıyorum. Hepiniz hoş geldiniz.”
Slovakya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Anna Turenicova ise Slovakya ile Türkiye’nin dost bir ülke olduğunu vurgulayarak, kendisini kabul eden Vali Kamçı’ya teşekkür etti.
Burada bulunan fahri konsolosların hepsinin Slovakya- Türkiye ilişkilerine önemli katkılar sağladığı ifade den Büyükelçi Turenicova, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için hep beraber çalışılması gerektiğini belirtti.
Ankara’dan buraya gelirken Kayseri girişindeki güzel manzara karşısında büyülendiğini ifade eden Büyükelçi Turenicova, sözlerine şöyle devam etti:
“Erciyes’in karlar altındaki görüntüsü ve tarihi binalar beni gerçekten çok etkiledi. Slovakya – Türkiye ilişkileri güzel bir dostluk çerçevesinde devam ediyor. Bildiğiniz gibi Slovakya küçük bir ülke ancak Avrupa Birliği içinde önemli bir role sahip. Avrupa Birliği dönem başkanlığı sırasında da Türkiye- Avrupa Birliği ilişkileri için elimizden ne geldiyse hepsini yapmaya çalıştık. Şu anda ticaret hacmimiz 1.3 Milyar Euro civarında. Bu tutarı yükseltmek en büyük amacımız. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Slovakya’yı ziyaret ettiğinde bu rakamı 6 milyar Euro’ya çıkarmak istiyoruz dedi. Bunun içinde hep beraber çalışmamız lazım.”
Konuşmaların ardından, Vali Kamçı, Büyükelçi Anna Turenicova, Slovakya İstanbul Başkonsolosu Jozef Sestak ile diğer illerden gelen fahri konsoloslar günün anısına hep beraber fotoğraf çektirdiler. -KURUM BÜLTENİ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla