Talas Belediyesi, HAK-İŞ Sendikası Konfederasyonu tarafından ülke çapında düzenlenen ’Sosyal Diyalog Yolu İle Kadın Dostu İş yerleri Projesi’ kapsamında ’Kadın Dostu İş Yeri’ dalında ödüle layık görüldü.

 
Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Ankara’da gerçekleştirilen “Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın Dostu İş Yerlerini Belgelendirme Projesi”nin kapanış toplantısı, sertifika ve ödül törenine katıldı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) ile HAK-İŞ Konfederasyonu ortaklığında yürütülen projenin ödül töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Yavuz’un katılımıyla gerçekleşti.
Belediye olarak kadına değer veren projelerde her zaman yer aldıklarını ifade eden Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, “Kadınlara yönelik çeşitli etkinlik ve projelerle Talaslı kadınlarımızın her zaman yanlarında olmaya çalışıyoruz. Yakında açacağımız Kadın Kültür Merkezi gibi mekanlarımızla ve meslek kurslarımızla onların gelişimine ve istihdamına katkı sağlıyoruz. Bu merkezde kadınlara spor yapma imkanı ve birçok imkan da sunduk. Talas’ta ilk meslek edindirme kursu olan ilk KAYMEK’i açtık ikincisini de yakında açacağız. Aynı zamanda belediyemiz birimlerinde kadınlar müdürlük, şeflik gibi pozisyonlarda görev alıyor ve çalışan personellerimiz arasında çok sayıda kadın bulunmakta.” dedi.
Ödülünü Hizmet İş Sendikası Onursal Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi’den alan Başkan Palancıoğlu, “HAK-İŞ gibi kurumların yaptığı faaliyetlerle ülkedeki toplumsal farkındalık artacak. İş dünyasında kadınların istihdam oranı son 14 yılda yüzde 20’lerden yüzde 30’lara yükseldi. Kadın yönetici sayısı 2003’te 114 bin iken bu sayı 2016’da yüzde 82’lik bir artışla 208 bine çıktı. ‘Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın Dostu İş Yerlerini Belgelendirme Projesi kapsamında 6 sektörde ve Kayseri’nin de içinde bulunduğu 7 ilde faaliyet gösteren sendikaların örgütlü olduğu iş yerlerinden işveren ve iş yeri temsilcilerine yönelik eğitim çalışmaları yapıldı. Kadın çalışanlar ve işveren temsilcisinden oluşan 80 iş yerinden toplam bin 192 kişiyle yüz yüze görüşülüp, anket çalışmaları ve saha çalışmaları gerçekleştirilmiş. Bu çalışmalar sonrası 30 işletmenin ‘Kadın Dostu İşyeri’ seçildiği belirtiliyor. Bu proje büyük bir emeğin sonucu. Kendilerine çok teşekkür ederim. Biz de Talas Belediyesi olarak ‘Kadın İşletmeci Dostu’ seçilerek ödül aldık. Bu ödüle bizi layık gören HAK-İŞ Sendikası ve ÇAŞGEM’e çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla