Büyükşehir Belediyesi tarafından İncesu’ya yaptırılacak olan Kadın ve Gençlik Merkezi’nin temel atma töreni olumsuz hava şartları nedeniyle Tarihi Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Külliyesi’nde yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, tarihi binada yaptığı açıklamada bu yıl toplam bedeli 1,2 milyar TL’yi bulan Büyükşehir Belediyesi tarihinin en büyük yatırımlarına başlayacaklarını belirtti.

İncesu Kadın ve Gençlik Merkezi’nin temel atma töreni hava şartları nedeniyle Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Külliyesi’nde yapıldı. Törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, ilçe belediye başkanları, bürokratlar ve İncesu halkı katıldı.

Törende konuşan İncesu Belediye Başkanı Zekeriya Karayol, ilçeye yapılan hizmetlerden bahsetti ve Büyükşehir Belediyesi’ne sağladığı katkılar nedeniyle teşekkür etti.

“RİVAYET DEĞİL GERÇEK HİZMET”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de sözlerine bir rivayetle başlayarak şöyle konuştu: “Rivayet edilir ki, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Bağdat seferi sırasında İncesu’ya gelir. O zamanlar bataklık olan İncesu deresinin kenarına ordugahını kurar. O gece bir rüya görür. Rüyasında kendisine bu yörenin ihyası emredilmiştir. O Rüyaya istinaden Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın inşa ettirdiği külliye bugün hala ayakta. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın rüyası üzerine ihya edildiği rivayet edilen İncesu, AK Parti döneminde her yönüyle ihya edilen bir ilçe olmuştur. Üstelik bu ne bir rüya ne de rivayet. Tamamıyla gerçek. AK Parti döneminde yapılanlar İncesu için bir lütuf da değildir. İncesu ve İncesulu hemşehrilerimiz hak ettikleri yatırım ve hizmeti AK Parti döneminde almaya başlamışlardır. Çok eskiye gitmeye gerek yok. İncesu’nun merkez ilçe olduğu 2004 yılı öncesi ile bugün arasında Erciyes kadar fark var. Bu durumu en iyi bilen de siz sevgili hemşehrilerimizsiniz. İncesu aldığı yatırımlarla ve özellikle Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet ve yatırımlarıyla şehir merkezinin bir parçası haline geldi. Şehir merkezinde ne varsa artık İncesu’da da o var. Eksik kalanları da gidermek için çalışıyoruz.”

“1,2 MİLYAR TL’LİK YATIRIM YAPILACAK”

Büyükşehir Belediyesi’nin hem kent merkezinde hem de ilçelerde yoğun bir çalışma yaptığını ifade eden Başkan Mustafa Çelik, 2016 yılında sadece büyük ölçekli yatırımlar dikkate alındığında Kayseri’ye 550 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını dile getirdi. Bu yıl Kayseri tarihinin en büyük yatırımlarını yapacaklarını vurgulayan Çelik, “İnşallah bu sene belediyecilik tarihinin en fazla yatırımlarına başlıyoruz. 1,2 milyar TL’lik yatırım yapacağız. 2017 yılının ilk gününden bu yana yaptığımız ihale sayısı 73’e ulaştı ve toplam bedeli 175 milyon TL’yi geçti” dedi. Yapılacak olan Kadın ve Gençlik Merkezi hakkında da bilgi veren Başkan Mustafa Çelik, 3 bin 800 m2 inşaat alanına sahip binada yüzme havuzu, bay-bayan fitness salonları, 135 m2 alanlı oyun salonu, kadınlar lokali, 100 kişilik konferans salonu ve KAYMEK kurslarının verilebileceği beş adet dersliğin bulunduğunu belirtti. Başkan Çelik, yatırım bedelinin çevre düzenlemesiyle birlikte 5 milyon TL’yi geçeceğini belirtti ve İncesu’ya kadın ve gençlik merkezinin yanı sıra çok şık bir kütüphane yapacaklarını da kaydetti.

Konuşmasında 16 Nisan referandumuna da değinen Başkan Mustafa Çelik, istikrarın önemini vurgulayarak, “Bugün ülkemizde bir istikrar ortamı var. İşte bu ortamın ilelebet sürmesini sağlamak zorundayız. Çünkü çok hassas bir bölgede bulunuyoruz. Etrafımız ateş çemberi. İstikrarlı yönetimler sayesinde bu ateşin ülkemize sıçramasını önleyebiliriz. Bunu sağlayacak olanın da inşallah 16 Nisan’da ülkemize getireceğimiz Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi olduğunu biliyoruz. Yapacağımız Anayasa değişikliği ile birlikte artık siyaset ve idare sistemimizdeki eski ve kötü uygulamalar tarih olacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte artık Seçimlerden mutlaka tek başına iktidar çıkacak ve Siyasi istikrar kalıcı hale gelecek.Bir anayasa kitapçığının krizler çıkardığı koalisyonlar dönemi bir daha ülkemizin başına bela olamayacak.Türkiye’mizi geleceğe taşıyacak yeni anayasa için hemşehrilerimize güveniyoruz” diye konuştu.

Törene katılan Vali Süleyman Kamçı da kadınlarımız ve gençlerimizin beceri ve yeteneklerini geliştirmelerine imkan sağlayan bu tür tesislerin önemini vurguladı. Kadınlar ve gençlerin yeteneğini artırarak üretici olmalarıyla ilçenin de kazanacağını dile getiren Vali Kamçı, böyle bir yatırımdan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik ve ekibine teşekkür etti.

“BİR OLACAĞIZ, BEREBER OLACAĞIZ, GÜÇLÜ OLACAĞIZ”

Törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı. Ülke gündemini değerlendiren ve 16 Nisan referandumuna değinen Bakan Özhaseki, “Bu ülkenin büyümesini istemiyorlar. Gelişmesini ve kalkınmasını istemiyorlar. Gönül coğrafyamıza liderlik yapmamızı istemiyorlar. Bu yüzden AK Parti döneminde bile 10’a yakın hükümeti devirme operasyonu yaptılar. Tek dertleri ülkemizin güçlü olmasını engellemek. Ama biz bir olacağı, beraber olacağız, güçlü olacağız ve onların hakkından geleceğiz” dedi.  Yeni anayasanın bu amaçla yapıldığını ifade eden Bakan Özhaseki, 18 maddelik anayasa değişikliğini detaylarıyla anlattı. Bakan Özhaseki, “Yeni sistem milli iradenin hakim olacağı bir sistemdir. İncesu’dan rekor evet bekliyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İncesu Kadın ve Gençlik Merkezi’nin temeli dualarla atıldı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla