Tarihi Kentler Birliği tarafından her yıl geleneksel olarak verilen özendirme ödülleri sahiplerini buldu.

 

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği’nin ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma, Proje ve Uygulamalarını Özendirme’ Yarışması’nda Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi ve Müftü Evi restorasyonu ile ödüle layık görüldü. Büyükşehir Belediyesi’nin ödülünü Yapex Fuarı’nda yapılan ödül töreninde Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik aldı.
Tarihi Kentler Birliği tarafından 15 yıldır düzenlenen, ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nın ödül töreni YAPEX Restorasyon Fuarı’nda yapıldı. Her yıl restorasyon ve yapı sektörüyle, tarihi belediyeleri, akademisyenleri ve uzmanları bir araya getiren fuar kapsamında düzenlenen ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’na 47 belediye 83 proje ile katıldı. Yarışmaya katılan belediyelerin ödül aldığı koruma projeleri YAPEX Fuarındaki yarışma sergisinde katılımcılarla paylaşıldı. Ödül törenine Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de katıldı. Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği’nin Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma, Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi ve Müftü Evi projesiyle ödüle layık görüldü.
Açılışından bu yana henüz altı ay geçmiş olmasına rağmen uygulama alanında ödül alan Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi ve virane durumda iken ayağa kaldırılan Şehit Nazım Bey Mahallesi’ndeki Müftü Evi, yarışma jürisi tarafından örnek gösterildi. Yarışma Jürisi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin ödüle layık görülmesinin gerekçelerini şöyle açıkladı: “Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne; projelerinin kent kimliğini koruyan ve destekleyen farklı katmanları gün ışığına çıkarma çabası, teknik açıdan yüksek nitelikteki restorasyon uygulamaları, Milli Mücadele Müzesi projesinde ortaya konulan başarılı müze kurgusu ve konusunda örnek teşkil eden bir uygulamaya imza atılmış olması nedeniyle uygulama ödülü verilmiştir.”
Tarihi Kentler Birliği ödülünü Antalya’daki Tarihi Kentler Birliği toplantısı, Yapex Fuarı ve ödül törenine katılan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik aldı. Başkan Çelik ayrıca, ödüle layık görülen diğer belediyelerin de ödüllerini verdi. Tarihi Kentler Birliği’nin ödülü ile ilgili değerlendirmesinde Kayseri’nin tarihi yönüne vurgu yapan Başkan Çelik, “Tarihle iç içe olmanın bize tanıdığı ayrıcalıkların farkındayız. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de tarihimizi yaşatmaya, eserlerimizi gün yüzüne çıkarmaya ve tarihi mirasımızı koruyup geleceğe taşımaya devam edeceğiz” dedi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla