Tarikat yol demektir. Tarikatlar dinin emrimidir? Hayır. Kur’an’da ki farzlarda var mı? Yok. Kur’an böyle bir düşünceyi kabul etmemiştir.

Tevhidi korumak son derece çileli bir hayattır, iştir. Çünkü İnsanoğlu en çok bu dini alanda kandırılmaktadır. Şu bir gerçektir ki birçok insan imanla inadı birbirine karıştırıyor ve Allah’a ısnat (fatura) ettikleri inatlarını, hurafelerini, bidatlarını ne yazıktır ki iman zannediyorlar.

Yüce, Allah’ımızın yasakladığı, Hz. Peygamber’ imizin insan hayatından kovduğu ve bununla mücadelesini, ne yazıktır ki Müslümanlar ve insanlık anlamak istemiyor veya art niyetli İslam düşmanlarının hazırladığı tuzağa, ağa düşüyorlar. Pek çok kişi ne acıdır ki fark edemiyor. Tarikatçılar ve cemaatçiler de şu da var. Saf, temiz, iyi niyetli iman sahipleri, hocalarına, üstatlarına bağlanıyorlar, onlardan kötülük beklemiyorlar; onların dediklerini, yaptıklarını doğru zannediyorlar.

Art niyetli olmadıkları için, bir kötülük beklemiyorlar. Onlar ne derse sanki Hz. Allah’ın emri öyle, Hz. peygamber de öyle yapmış sanıyorlar. Şunu düşünemiyorlar: Şeytan ve yoldaşları olan küresel güçler, İslam düşmanları zaten insanı en fazla, tuzağa din alanında düşürüyorlar. Allah korusun imanları tehlikeye düşüyor veya iman elden gidiyor. Hz. Allah’ımız, Hz. Peygamber’imiz dâhil her insan hata yapabilir. Çoğu insan din düşmanlarının ve insan şeytanlarının vehimlerine kapılıp sıratı müstakimden (doğru yoldan) sapmışlar veya saptırmışlardır. Tarihte öyle insanlara rastlıyoruz ki âlim, üstad, hoca, veli, evliya, denen çok insan İslam düşmanları tarafından yetiştirilmiş tereyağından kıl çeker gibi Müslümanları dininden imanından etmişlerdir. Görünüşte namaz kılmaları, Hacca gitmeleri, Kâbe’yi tavaf etmeleri bir şey ifade etmiyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla