Türk Milletinin hayatında Atların önemli bir yeri vardır. Atlar bir binek aracı olarak görülse de böyle değildir. Türk inanışlarına göre At yiğitliğin, mertliğin, başkaldırının, boyun eğmezliğin ve hürriyete susamışlığın sembolüdür. Ayrıca At Türk insanın vazgeçemeyeceği birkaç değerden birisidir.

   Türk inanışına göre böyle bir değere sahip olan At teslimiyetçiliği hiç sevmez.  Bunun için At’ı öyle sıradan bir hayvan olarak görmek yanlıştır.

    Gerçi Türk toplumunda Atların yerini önemini ve özelliğini bilmeyen pek olmaz. Herkes at’a binme özlemi duyar. Eline fırsat geçtiği zamanda bu özlemini gidermek için At’a biner.

    Tarihe baktığımız zaman Türkün bütün savaşları Atlarla olmuş Atı yiğit olan, eğitimli olan, güçlü olan her Türk komutanı ve askeri At’ın bu özellikleri sayesinde nice savaşlar kazanmışlardır.

Bu gün atların yerini başka binek araçları, savaş araçları almış gibi görünse At Türk insanı için vazgeçilmez bir varlıktır.

    Günümüzde Atların bütün bu özellikleri yavaş, yavaş unutulmaya başlamış gibi görünse de herkeste bir at hayranlığı vardır.

       Dilerim herkes ne demek istediğimi anlamıştır ve herkes bundan sonra teslimiyetçilik konusunda bir kez daha düşünüp kendine dönme fırsatı bulur.

 #rifataçıkgöz

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla