Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Balıkesir’in Edremit ilçesinde, “Geçen yıl krize rağmen 1 milyon 500 bin kişiye istihdam sağlandı. Yerli otomobilin çıkış tarihi 2021” dedi.
Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinde ziyaretler gerçekleştiren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, akşam saatlerinde geldiği Edremit ilçesinde Edremit Ticaret Borsası ve Edremit Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Borsa Başkanı Tarkan Denizer ve yönetim kurulu üyeleri tarafından çiçeklerle karşılanan Hisarcıklıoğlu, oda binasını gezdi ve Denizer’e kitap hediye etti. Denizer de, borsanın çalışmalarını anlattı ve Hisarcıklıoğlu’na zeytinyağı türevi olan şifalı burun yağı hediye etti. Hisarcıklıoğlu, daha sonra Edremit Ticaret Odası’na gitti ve bahçedeki çiçekli karşılamanın ardından, iç dizaynı yenilenen binayı gezdi. Edremit Ticaret Odası’nın yeni toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Edremit Ticaret Odası, 24 derslikli okul istedi
Kısa bir konuşma yapan ETO Başkanı Coşkun Salon, yeşil çizik zeytin ve zeytinyağı ile ilgili gelişmeleri anlattıktan sonra, Hisarcıklıoğu’dan Edremit’e 24 derslikli bir okul yaptırmalarını istedi. Salon, “Ülkemizin ekonomisine yön veren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bir üyesi olan odamızda sizleri ağırlamaktan onur duymaktayız. Odamız, bölgemizin temel değerlerini ekonomiye kazandırmak konusunda çalışmalarını devam ettirmekte. Bu süreçte; Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini Coğrafi İşaretimizin başvurusu 2014 yılı Temmuz ayında yapılmış olup; 31.12.2014 tarih ve 29222 sayılı Resmi Gazetede ilan edilmiştir. Yine, ikinci başvurumuz olan olan Edremit Zeytinyağı Coğrafi İşaret başvurumuz 2017 yılı Mayıs ayında yapılmış olup; 25.08.2017 Tarih ve 12 Sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde yer aldı. 25 Kasım 2017 itibari ile Resmi Gazetede ilan edilmesi beklenmektedir. Hizmet kalitemizi arttırmak adına ise, 16 Aralık 2015 tarihinde Türk Loydu Denetimlerinden başarı ile geçen odamız ‘B sınıfı’ akredite oda unvanı kazandı. Son olarak, İlçemizin yoğun göç alması sebebi ile ihtiyaçlarında acil statüsü kazanan okul eksikliğini gidermek adına; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin destekleriyle 24 derslik bir ilköğretim okulu yapılmasını sayın başkanımızdan talep ediyoruz” diye konuştu.

“Edremit dünyanın dört bir yanına ihracat yapıyor”
Konuşmasında, Edremit ilçesine övgüler yaparak, büyük bir ticaret merkezi olduğunu vurgulayan Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu Edremit’e 5. gelişim. Edremit, Türkiye’nin marka şehirlerinden bir tanesi. Edremit, hem turizm, hem tarım, hem de ticaret merkezi. Kıskanılacak bir yerdesiniz. Dünyanın dört bir yanına da ihracat yapıyorsunuz. Amerika’dan, Uzak Doğu’ya kadar sabun ihraç ediyorsunuz. Edremit Ticaret Odamız hizmetler noktasında çok çaba sarf ediyor. Burası güzel, etkileyen bir mekan haleni gelmiş. Hizmet kalitesinde Edremit Ticaret Odamız 5 yıldızlı oda kapsamına geldi. Burası hizmet standardı bakımından, Paris ve Londra’daki odalarla aynı standartlardadır. Bu gurur verici. Okul istediniz bizden. 81 ile sözümüz vardı 5 yıl önce. Şimdi 12 yerde okulumuz kaldı. İnşallah önümüzdeki hafta Milli Eğitim Bakanlığı ile protokolü imzaladıktan sonra 12 ilimizi de bitirmiş olacağız. Onlar bittikten sonra, Allah nasip ederse bir okul da Edremit’e yapacağız inşallah” dedi.

Yerli otomobilin çıkış tarihi 2021
Rifat Hisarcıklıoğlu, yerli otomobil ile ilgili 5 babayiğit ile imza atıldığını ve çalışmaların başlatıldığını söyleyerek, “Yerli otomobil, sayın Cumhurbaşkanımızın büyük bir vizyonu, biliyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanımız, 24 Mayıs’taki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği genel kurulunda bize bir babayiğit çıkartma görevi verdi. Biz de 5 aydır çalıştık. Geçen hafta sayın Cumhurbaşkanımızın makamında, Başkanımızla da birlikte 5 babayiğit ile birlikte imzayı attık. İnşallah şirketleşme süreci 2018’in ilk aylarında bitecek. 2019’da prototip inşallah Boğaz Köprüsü’nden geçecek. 2021’de de inşallah tüketicinin ve dünyanın piyasasına sürmek için yerli otomobil çıkacaktır. IP hatları Türkiye’nin olan bir otomobil olacak. Otomotiv, Türkiye’nin 1 numaralı sektörü. Otomobilde yeni devrim oluyor ve biz de inşallah bu devrimde yerimizi alarak yerli otomobilimizi üretmiş olacağız. Ülkemize, milletimize hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

“Geçen yıl krize rağmen 1 milyon 500 bin kişiye istihdam sağlandı”
Türk özel sektörünün müthiş bir büyüme oranı yakaladığının altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Geçen seneye baktığımız zaman hain FETÖ darbe girişiminin dışında, terör örgütlerinin ülkemizin içinde cirit attığı bir yılı yaşadık. Güneyimizde savaş, Batımızda ekonomik kriz olmasına rağmen, Türk özel sektörü yaklaşık 1 milyon 500 bin kişiye istihdam alanı çıkarttı. Ve müthiş bir büyüme oranı yakaladı. Bu ülkemiz açısından müthiş gurur verici bir hadisedir” şeklinde konuştu.
Hisarcıklıoğlu, ziyaretlerinin ardından, beraberindeki Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula ve diğer oda başkanlarıyla birlikte Edremit’te akşam yemeği yedi. Hisarcıklıoğlu, gece saatlerinde özel uçağı ile Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’ndan ayrılacak.
(MÖB-BT-AŞ-Y)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla