Toplu taşıma ücretleri yeniden düzenlendi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), tarafından toplu taşıma ücret tarifelerine yüzde 14.5 oranında zam yapıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), şehir içi toplu taşıma ücret tarifesini görüşmek üzere toplandı. Toplantı sonucu toplu taşıma ücret tarifesi 24 Eylül tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlendi.

Toplantıda alınan kararlara dair UKOME’den şu açıklamalar yapıldı:
“Kayseri’de toplu taşıma ücretleri son olarak 21.02.2016 tarihinde değiştirilmişti. Bu tarihten itibaren geçen 20 aylık zaman diliminde başta yakıt, bakım ve işçilik olmak üzere toplu taşıma işletmeciliğinin maliyet kalemlerinde büyük artışlar meydana geldi. İşleticilerin uzun süredir bilet fiyatlarının yeniden düzenlenmesi talebi UKOME gündemine alınmadı; ancak özellikle akaryakıt ve diğer gider kalemlerdeki artışlar toplu taşıma bilet fiyatlarında zorunlu olarak düzenleme yapılmasını gerekli kıldı.

Yirmi aylık süre içerisinde motorin fiyatlarındaki artış oranı yüzde 37,32, bakım maliyetlerindeki artış oranı yüzde 14,08, işçilik maliyetlerindeki artış oranı ise %yüzde7,89 olarak gerçekleşti. Maliyetlerdeki ortalama artış oranı ise yüzde 26,36 oldu.

Büyükşehir Belediyesi maliyetlerdeki bu artışı 2017 yılı içinde uygulamaya koyduğu yeni toplu taşıma modeliyle göğüsledi; ancak süreç içinde yeni düzenleme yapılması mecburi hale geldi. Yapılan yeni düzenleme ile toplu taşıma ücret tarifelerindeki ortalama artış yüzde14,5 oldu.”

Yeni düzenlemeye göre oluşan ücret tarifeleri şöyle gerçekleşti.
Tam Kart: 2,50 TL
Öğrenci Kart: 1,40 TL
Öğretmen Kart: 2,20 TL
1 Binişlik Manyetik Kâğıt Bilet: 3,00 TL
Tam Abonman 50 Geçiş: 100 TL (Tek Biniş 2,00 TL)

Toplu taşımayı sürekli kullanıp, Abonman Kartı sahibi olan öğrenciler için eski tarife geçerliliğini koruyor. 57,50 TL olan 50 geçişlik Öğrenci Abonman kartında tek Biniş 1,15 TL’ye geliyor.

Öte yandan Şehir Merkezi toplu taşıma ücretlerinin yeniden belirlenmesinin yanında, ilçe taşımacılığı ücretleri de aynı şekilde UKOME tarafından yeniden düzenlendi. Düzenlemeye göre ilçe taşımacılığı yeni ücret tarifeleri şöyle belirlendi:

Tomarza-Kayseri tam 7.5 TL, öğrenci 5 TL; Sarız-Kayseri tam 18 TL, öğrenci 15 TL; Pınarbaşı-Kayseri tam 12 TL, öğrenci 10 TL; Yahyalı-Kayseri tam 14 TL, öğrenci 11 TL; Yeşilhisar-Kayseri tam 9 TL, öğrenci 7 TL; Sarıoğlan-Kayseri tam 8 TL, öğrenci 6 TL; Özvatan-Kayseri tam 9 TL, öğrenci 7 TL; Felahiye-Kayseri tam 9 TL, öğrenci 7 TL; Develi-Kayseri tam 7.5 TL, öğrenci 5 TL; Dünyan-Kayseri tam 5 TL, öğrenci 3 TL; Akkışla-Kayseri tam 11 TL, öğrenci 8 TL.

UKOME’den yapılan açıklamada, “İlçelerimiz toplu taşıma ücretleri en son; bazı ilçelerde 2009, bazı ilçelerimizde 01.01.2016 ve 01.08.2016 tarihlerinde düzenlenmişti. Girdi kalemlerindeki bu artışlar sadece Kayseri’de değil Türkiye genelinde hemen hemen bütün illerde bilet fiyatlarının 2017 yılı içerisinde yeniden düzenlenmesini zorunlu kıldı” ifadelerine yer verildi.-iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.