Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, yetkili kurumlar tarafından kırmızı etiketle işaretlenmiş güvensiz asansörler için tüketicilerin hak talep edebileceğini söyledi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ilgili istatistiklerine göre, Türkiye’de yaklaşık 500 bin asansörün yüzde 66’sının, Kayseri’de de yüzde 75’inin kusurlu ve güvensiz olduğunun açıklandığını hatırlatan Mahmut Şahin, tüketicinin söz konusu asansörlerle ilgili olarak, Tüketici Mahkemeleri ve Hakem Heyetleri aracılığı ile hak talep edebileceklerini ifade etti.
Belediyelerin, asansör firmalarından kazanç elde etmesine rağmen konuyla ilgili sorumluluklarının bulunmadığını, bundan dolayı tüketicinin hakkını arayamayacağını düşünerek davrandığını belirten Mahmut Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bağımsız denetim firmalarını belirleyen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bu firmalara yetki veriyor. Yetki verdiği bağımsız denetçilerle de belediyeler anlaşma yapıyor. Hem belediye hem de bağımsız denetçiler bu işten para kazanıyor. Belediyeler para kazanıyor ama hiçbir sorumluluğu yok. Kayseri’de madem yüzde 75, Türkiye’de ise oranında güvensiz asansör var, bundan sorumlu olan belediyelere uyarı yapıldı mı ya da ceza kesildi mi? Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı diyor ki, bizim belediyelere ceza kesme yetkimiz yok. Ancak görevini yapmayan belediyeler de İçişleri Bakanlığı ya da Mahalli İdareler Başkanlığına ihbar edilmedi. Yani yetki yok, yetkiyi kullanmak yok, herhangi bir sorumluluk almak yok, fakat istatistiki veri vermek çok kolay.”

“Tüketiciler kusurlu asansörü değiştirtebilir ya da bedelini talep edebilir”
Tüketicilerin hakkını arayarak, kusurlu asansörlerin bedelini geri alabilecekleri gibi, kusursuz olanla değiştirilmesini sağlayabileceklerini belirten Mahmut Şahin, “Tüketicilere hakem heyetlerine başvurabilir ya da Tüketici Mahkemesine dava açıp, kusurlu olan asansörün bedelini müteahhit ya da asansör firmasından alabilirler ya da sorunsuz olanla değiştirilmesini sağlayabilirler. Yeşil etiketli olmayan tüm asansörler için tüm tüketicilerin, bu haklarını talep etme hakları vardır” ifadelerini kullandı. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla