Kamu-üniversite-sanayi işbirliğini en üst düzeyde uygulayarak, Türkiye’yi yüksek teknoloji üssü yapma vizyonuyla hareket eden, Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulu Toplantısı Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) ev sahipliğinde yapıldı.
Toplantı, Vali Yardımcısı Mehmet Emin Avcı başkanlığında, Sümer Kampüsü Seminer Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Emin Avcı, markalaşma çalışmalarına önem verilmesi gerektiğine dikkati çekti. Finlandiya ve Kore’den marka örnekleri veren Avcı, ülkemizin çok çeşitli alanlarda markalara ihtiyacı olduğunu söyledi. Avcı, “Finlandiya nasıl bir marka ile adından söz ettirdiyse, Samsung markası Kore’yi nasıl uçurduysa, Türkiye’yi de bu şekilde bir kaç marka ve firma ile uçurmalıyız. Her alanda rekabet şart ama hiç olmazsa üç beş dalda lider olmalıyız. Atatürk’ün deyimiyle bütün Türk milletinin hedefi olan muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmamız için, elimizde böyle birkaç markaya ihtiyacımız var” diye konuştu. AGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Alan da AGÜ’nün vizyonunu ve misyonunu anlatan bir sunum yaptı. Üniversite sanayi işbirliğine büyük önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Alan, bu kapsamda somut çalışmalar başlattıklarını kaydetti. Üniversite – sanayi işbirliği konusunda somut adımlarla ilerlenmesi gerektiğini vurgulayan Alan, Abdullah Gül Üniversitesi’nde bazı bölümlerin, derslerini çeşitli işbirlikleri ile sanayideki bazı firmalarda yaptığını ifade etti.
Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Planlama ve Geliştirme Kurulu Kayseri İl Temsilcisi Doç. Dr. Mustafa Türkmen ise 2016 yılı faaliyetlerini, alınan kararları ve yapılacak uygulamaları anlattı. Doç. Dr. Mustafa Türkmen amaçlarının, kamu üniversite sanayi işbirliğinde paydaşlar arasındaki sinerjiyi artırmak, ulusal inovasyon ekosisteminde bu işbirliğini geliştirmek, Kayseri sanayisinin rekabet gücünü ve katma değeri yüksek, yenilikçi ürünler üretebilen yüksek teknoloji ağırlıklı ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmak olduğunu ifade etti.
Toplantıya, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kemal Apalak, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Tahir Nursaçan, Kocasinan Belediyesi, Melikgazi Belediyesi, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) ve Erciyes Teknopark A.Ş. ile çeşitli kurum ve kuruluşlardan temsilciler de katıldı. -KURUM BÜLTENİ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla