Türkiye’de en pahalı toplu taşıma kart satışı Kayseri’de

Belediyelerin, toplu taşıma kartlarını vatandaşlara yüzden binlere varan kâr oranları ile sattığını belirten Tüketiciler Birliği (TB) Genel Başkanı Mahmut Şahin, hükumetin verdiği zam ve enflasyon oranları ile Belediyelerin uyguladığı arasında ciddi farklar bulunduğunu söyledi.
Tüketiciler Birliği il binasında, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın açıklaması yapan Mahmut Şahin, şehir içi ulaşımlarda kullanılan toplu taşıma kartları ile ilgili olarak yaptıkları araştırmada, belediyelerin toplu taşıma kartlarına uyguladıkları fiyatlarda farklılık olmakla birlikte, hükumetin verdiği enflasyon ve zam oranları ile belediyelerin uyguladıkları arasında ciddi farklar tespit ettiklerini ifade etti.

En ucuz Konya, en pahalı Kayseri
Söz konusu kartların hiçbir özelliği olmamasına rağmen, vatandaşlara para ile satılmasını eleştiren Mahmut Şahin, “Satış fiyatlarına baktığımızda en ucuz şehir Konya, ki 1 TL’ye satıyor kartı, en pahalı şehir ise Kayseri ve 10 TL’ye satıyor. Arada yüzde 1000 fark var. Biz bu kartlara müşteri olduk, 40 Kuruş gibi bir fiyatla karşılaştık. Ki alacağımız kart sayısının 3 bin olduğunu söyledik, yüz binlerce kart yaptıran Belediyelerin daha düşük fiyatlara yaptırdıklarını da tahmin edebiliyoruz. 40 Kuruştan hesapladığımızda Konya Belediyesi yüzde 150 kâr ediyor, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ise yüzde 2 bin 500 kâr ediyor. Konya Belediyesinin 40 Kuruşa alıp 1 TL’ye sattığı kartı Kayseri Büyükşehir Belediyesi UKOME 10 TL’ye satıyorsa ya kandırılıyor ya da işin içinde başka hesaplar var. Hesap makinesi yanlış hesap yapıyorsa da, Kayseri Büyükşehir Belediyesinin lehine dava açmaya hazırız” diye konuştu.

65 yaş üstü kartlarında en pahalı şehir Kayseri
65 yaş üstündeki vatandaşların ücretsiz ulaşımdan faydalanmak için kullandığı kartların da, ücretsiz ulaşım fırsatı vermesine rağmen Ankara, Eskişehir, İzmir ve Konya dışındaki belediyeler tarafından satıldığına dikkat çeken Mahmut Şahin, “En pahalı şehir maalesef yine Kayseri ve bu kartları da 25 TL’den veriyorlar, 65 yaş üstü vatandaşa. Perakende 40 Kuruşa almış olduğu kartı 25 TL’ye satıyor. Nasıl olsa ücretsiz biniyorlar, baştan acısını çıkaralım diye 25 TL’ye kart satılabiliyor bu şehirde” dedi.
“Vatandaş tepki göstermeli”
Öğrenci vizelerinde yine Ankara, İzmir, Konya ve Eskişehir’de ücret alınmadığını belirten Mahmut Şahin, İstanbul ve Bursa’da, 10 TL, Kayseri’de ise 5 TL vize ücreti alındığını söyledi. Vize işleminin herhangi bir maliyeti olmadığının altını çizen Mahmut Şahin, “Hükumetin verdiği maliyet artışı ve enflasyon rakamları ile belediyelerin yaptıkları zamlarla ilgili oranlar birbiriyle örtüşmüyor. Ya hükumetin verdiği bilgiler yanlış ya da belediyelerin hesap makinesi bozuk. Umarız bu konu, aynen Motorlu Taşıtlar Vergisinde olduğu gibi vatandaşın dikkatini çeker ve vatandaşlar yüzde binlerle ifade edilen zamların geri çekilmesini talep eder” ifadelerini kullandı. -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.