BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI’NIN ULUSLARARASI REKABET VE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI İÇİN ÖNEM VEREREK DESTEKLEDİĞİ TASARIM MERKEZLERİ DOĞRULTUSUNDA TÜRKİYE’NİN 50. TASARIM MERKEZİ KURULDU. (İHA/İZMİR-İHA)

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uluslararası rekabet ve ülke ekonomisine katkı için önem vererek desteklediği tasarım merkezlerinin 50’ncisi İzmir’de kuruldu.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, tasarım personeli ve nitelikli işgücü istihdamının artırılmasını desteklemek ve teşvik etmek amacıyla 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanunu yayınlamıştı. Bu düzenleme kapsamında çalışmalarına başlayan Japar firması, gerekli şartları kısa sürede yerine getirerek, tasarım merkezi açmaya hak kazandı. KIWA ve NF gibi uluslararası kalite standartlarına sahip Japar, Türkiye’de bu unvanı alan 50’nci firma oldu.

Bakanlıktan büyük destek
Bakanlığın büyük destek verdiği Tasarım Merkezi konusunda uzun zamandır sürdürdükleri çalışmalarının karşılığını aldıklarını belirten Genel Müdür Erol Amado, İzmir’in Torbalı ilçesinde kurdukları merkezin birçok önemli işlere imza atacağını dile getirerek, “Merkezimizde görev alan 12 arkadaşımız, estetik tasarımların yanı sıra, fonksiyonel ve su tasarrufu sağlama amacına yönelik tasarımlar yapacaklar. Bu tasarımlar daha sonra imalat bölümüne aktarılacak. Tasarım çok önemli bir konu elbette ki ve biz de firma olarak tasarım ve Ar-Ge çalışmalarına çok önem veriyoruz” diye konuştu.
Japar, İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü ile de işbirliği çalışmalarını başlattı.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla