Vali Süleyman Kamçı, Başkan Büyükkılıç’tan Tarihi Mekanların Onarımı Konusunda Bilgi Aldı

Kayseri Valisi Sayın Süleyman Kamçı, Melikgazi Belediyesi Başkan Yardımcıları, Melikgazi Belediyesi Plan Proje ve Kentsel Tasarım Müdürlerinin iştirak ettiğini tarihi mekanların onarımı ve günümüz hizmetine kazandırılması bilgilendirme toplantısında Melikgazi Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Gürcan Senem tarafından slayt işliğinde gerçekleştirildi.
Konunun uzmanları ile birlikte
Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesince son bir yıl içerisinde 16 yapının onarımının gerçekleştirildiğini 14 ayrı yerde devam ettiğini ve 12 tarihi eserin ise onarımı için projelendirme çalışmasının yapıldığını söyledi.
Tarihi mekânları onarmak tarihe sahip çıkmaktır
Kayseri şehrinde yer alan tarihi yapıların sadece Kayseri’ye değil Anadolu’nun hatta dünya kültür mirasının birer eseri olduğunu belirten Kayseri Valisi Sayın SÜLEYMAN KAMÇI ise konu ile ilgili olarak şunları söyledi.
“Melikgazi Belediyesi çalışmaları ile örnek teşkil eden çalışmalar sergilenmektedir. Melikgazi İlçesi gerçekleştirilen belediye yatırımları ile yarınları daha sağlıklı, imarlı ve planlı bir şehirleşme ile karşılanmaktadır. Alt yapı sorunu olmayan, gecekondulaşmayı tamamen ortadan kaldıran, seyyar satıcı ve at arabalarını sorununu çözen Melikgazi Belediyesi 2015 yılını tarihi mekânların onarımı, bakımı ve günümüz hizmetine kazandırılması olarak planlamış ve tüm iş akışını buna göre sıralanmıştır. Çağırağası Konağı ile başlayan tarihi mekânların onarılması, Kiçikapu Konağı, Gülük Çeşmesi ve Hamamı ile devam etmiş ve uygulaması tamamlanmış yapılarını da günümüz hizmetine sunmuştur. Üstelik bu yapıları Erciyes Üniversitesi ile Mimarlar Odasının hizmetine sunarak tarihi eserlere özellik katmıştır. Kayseri ilinde en çok tarihi eserin yer aldığı ilçe olarak tarihi mekânların sahiplenilmesi son derece anlamlıdır. Kendilerini tebrik ediyorum”
Hem sosyal hayata hem de ekonomiye kazandırmak istiyoruz
Melikgazide Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk yıllarına ait eserleri bir arada görülebileceğini ifade eden Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri ilinin aynı zamanda bir turizm ve kültür şehri olduğunu bu avantajı hem sosyal hayata hem de ekonomiye kazandırmak istediklerini sözlerine ekledi. -İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.