Vergi Dairesi Başkanlığı’nda görevliyken Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve FETÖ’nün gizli iletişim ağı bylock programını kullandıkları iddiasıyla yargılanan gelir uzman yardımcısı iki sanıktan birine 6 yıl 3 ay, diğerine 1 buçuk yıl hapis cezası verildi.
Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tutuklu sanık F.K., tutuksuz sanık M.İ. ve sanık avukatı hazır bulundu.
Etkin pişmanlıkta bulunan ve tutuksuz yargılanan sanık M.İ., “Öğrenci olduğum zamanlarda FETÖ evlerinde kaldım. İbrahim isimli birisi bana bylock indirmemi söyledi. O şahıs bana ‘Haberleşme ve görüşmelerimizi buradan yaparız. Daha güvenli’ dedi. Google Play’den bylock programını indirdim. Keşke sokaklarda yatsaydım da onların evinde kalmasaydım. Etkin pişmanlığın tüm hükümlerinden faydalanmak istiyorum” dedi.
Tutuklu sanık F.K. ise “Öğrencilik yıllarımda 5 yıl kadar örgütün evlerinde kaldım. Orada kalmamın tek sebebi maddi imkansızlıktır. Evde ben hep uzak durup, pasif kaldım. 2012 yılında öğrenciliğimin son senesinde kendilerine sadık ve aktif olan kişileri Ankara’da KPSS sınavına götürdüler. Ben de gitmek istedim ama benim kendilerine sadık olmadığımı söyleyerek götürmediler. Daha sonda hiç irtibatım olmadı. By lock programını indirmedim, kullanmadım. 6 Ocak 2017’de ihraç edildim” diye konuştu.
Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuklu sanık F.K.’ye ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, etkin pişmanlıkta bulunan ve 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verilen sanık M.İ.’ye verdiği cezayı ise 5 yıl erteledi. -iha

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla